Тема заняття: "Традиції моєї родини".

Вікова група:13-17 років

Вихователь: Барздун Наталія Сергіївна

Мета заняття: формування у вихованців уявлень про сімейні традиції.

Завдання:

Виховання почуття любові до своєї сім'ї, поваги до батьків;

Форми та методи:

3. частково – пошуковий;

4. ігрова діяльність;

5 . оповідання

6. показ ілюстрацій;

9. групова робота;

10. фізична розминка.

Обладнання:

Медіа обладнання,

Основні терміни, поняття:Сім'я, генеалогічне дерево, династія, сімейний альбом, традиції.

Попередня підготовка до заняття:

Упорядкування вихованцями генеалогічних дерев;

Пошук фотографій про фірмову сімейну страву.

Структура заняття:

1. Організаційний момент

2.Основна частина

1Традиція «Моє родовід дерево».

3. Традиція «Трудові династія».

5.Фізкультхвилинка

6. Традиція «Проведення відпусток та вільного часу разом»

7. Традиція «Складання сімейного альбому».

8 Традиція «Зберігання старовинних речей»

9Традиція «Застілля та фірмова страва».

11.Традиція "Сімейний герб".

3. Заключна частина.

Підсумок заняття. Рефлексія.

Хід заняття:

1.Організаційний момент.

Коло радості.

Вихователь : Встаньте, візьміться за руки і привітайте одне одного словами

Доброго ранкулюдям та птахам!

Доброго ранку усміхненим особам!

Усміхнемося один одному.

Оголошення теми та цілей заняття.

Вступна розмова

Звучить фонограма пісні «Під дахом дому твого» (Ю. Антонов)

Вихователь: "Сім'я - один із шедеврів природи, - говорив Джордж Сантаяна. Народна мудрість говорить: «Без коріння навіть полин не росте». Сьогодні наше заняття про сімейні свята і традиції. Ми з вами дізнаємося, які ж сімейні традиції зберігаються в сім'ї у кожного з Вас. Наша сім'я – це найближчі люди, які допоможуть у важку хвилинуі будуть радіти твоїм успіхам найбільше на світі. Якщо вам погано, якщо важко, якщо вас образили, хто вас приголубить, хто приголубить, хто втішить? Звичайно, ваші мами, тата, рідні та близькі вам люди, ті, хто дорогий вам найбільше на світі. Сім'ї усі різні. А що вони відрізняються? Звичайно, своїми звичками, укладом, звичаями, атмосферою, традиціями. Традиціями, що передаються з покоління до покоління. Звернемося до значення слова «сімейні традиції»? Вихованці знаходять у тлумачному словнику значення слова «Традиції».

2.Основна частина

1.Традиція «Моє родовід дерево».

Вихователь: Людина народжується світ, росте, і починає задумується: Хто я? Звідки я? Звідки моє коріння? Здавна однією з традицій у російських сім'ях була традиція дізнаватися про своїх предків, складати свій родовід, генеалогічне дерево. Це традиція повертається в сім'ї. «Пам'ять, без неї людина не може жити. Пам'ять має рослини, камінь, що зберіг відбитки доісторичних тварин. Людина має генеалогічну пам'ять. Пам'ять- це те, що пов'язує нас зі своїм корінням ». І ось ми з вами спробували скласти свої родовід. Звичайно, у нас у них не 5000 історичних імен, як у родоводі А.С.Пушкіна. Я думаю, що мало хто має будинку складено генеалогічне дерево. Спробуйте разом із батьками та родичами скласти його, щоб можна було зберегти його для ваших нащадків. Нехай це стане гарною традицією у вашій родині.

Моя порада : не викидайте свої роботи, зберігайте їх для своїх майбутніх дітей, для своєї сім'ї, поповнюйте своє дерево, дізнавайтеся про своїх родичів, передавайте документи з покоління в покоління (і, можливо, у вашій родині зародиться традиція). І нехай це буде вашою гарною сімейною традицією.

Виставка "Моє родовід дерево".(Вихованці малювали на попередньому занятті)

Гра "А ти мені хто?"

Вихователь: - Хто нам брат, хто нам друг, ставай швидше в коло! Один одного за руки візьмемо та грати зараз почнемо.

Діти стає в коло, вихователь підходить до будь-якої дитини і запитує: "Я - мама, а ти мені хто?" (Дочко, син). Хто відповів, стає поруч і ставить іншому питання: я – тато, я – брат, я сестра, я – бабуся тощо, а ти мені хто?

2. Традиція «Гордість за своїх предків».

Вихователь: Людина завжди шанувала своїх предків. Походження визначало становище у суспільстві. У стародавніх римлян у будинку обов'язкові були скульптурні портрети предків – скриньки, яким вони поклонялися, приносили дари. Вони виписували свій родовід на спеціальних сувоях, які передавали наступним поколінням. (Показ сувоїв на слайдах). Ще однією славною традицією було те, що люди пишалися своїми славетними предками. І нехай ваші предки не були історичними особистостями, а були просто хорошими, гідними поваги людьми, ви можете ними пишатися! Назвіть їх зараз і розкажіть про них.

Вихованці розповідають про близьких, якими вони пишаються.

3.Традиція «Трудові династія».

Вихователь:

Династія – горде слово!

Сплелися покоління у ньому.

Ми славу праці наших предків

Достойно крізь роки несемо.

Не просто несемо – множимо. Р

Їхня праця дороговказною зіркою

З нащадками в ногу крокуючи,

Став у житті бажаною долею!

Нащадковий лікар або вчитель.

Як славно і голосно звучить!

І в руслі сімейного щастя

Дух єднання вирує.

Вихователь: З давніх-давен на Русі існувала традиція: представники однієї сім'ї займалися одним видом діяльності. Так народжувалися династії: гончарів, кравців, пекарів, шевців, військових, будівельників, артистів, вчителів… Хлопці, а в нашій групі є сім'ї, де сформувалися династії? (розповідають про династії в їх сім'ї.)

Гра «Так - Ні»

Вихователь загадує якусь династію. Вихованці запитують, а вихователь тільки відповідає так чи ні. (династія вчителів)

Зразкові питання:

Це чоловік чи жінка?

Професія пов'язана із сільською місцевістю чи з містом?

Представники цієї роботи працюють голкою та ножицями? і т.д.

4.Традиція «Називати дітей на честь когось із членів сім'ї»

Вихователь: Існує традиція називати дітей на честь когось із членів сім'ї. Людина народжується, отримує ім'я. Воно дається або за святцями – церковними книгами на честь якогось святого, чиє свято відзначається цього місяця, коли народилася дитина, або батьки дають ім'я таке, яке їм подобається, або модне в даний періодабо ж на честь родичів. Підлітки, названі на честь когось із родичів, розповідають про них.

Гра «Продовжи ланцюжок»

Вихователь:

Ми передаватимемо по колу м'яч називати свої ласкаві імена, «Мені подобається, коли мене називають…»

5.Фізкультхвилинка

Ви всі любите відпочивати із сім'єю. А я вам пропоную відпочити зараз. Слухайте завдання та виконуйте.

Ті, хто має старшого брата, встаньте і лясніть у долоні

У кого є сестра чи сестричка помахайте над головою рукою

Хто допомагає вдома близьким, встаньте і лясніть у долоні

У кого в сім'ї живуть свійські тварини, підніміть руки нагору

Плесніть ті, хто дуже любить свою сім'ю.

6.Традиція «Проведення відпусток та вільного часу разом»

Вихователь: У багатьох сім'ях є традиція проведення відпусток та вільного часу. Вихованці розповідають, як вони проводять вільний час разом із сім'єю.

Творча діяльність. Робота у групах.

Звучить музика.

Вихователь: Зараз я пропоную вам скласти колаж про те, як ви відпочиваєте разом із сім'єю. Візьміть на столі файл у ньому вирізки, малюнки про сімейний відпочинок, про який ви складаєте колаж. До колажу ви можете додати свої малюнки, добрі слова про сім'ю. Роботу ви повинні будете представити та дати по ній коментарі.

7.Традиція «Складання сімейного альбому».

Вихователь: З 1829 року, коли французький художник та конструктор Дагер винайшов фотографію, традиція складати та зберігати, сімейні альбоми міцно увійшла до нашого життя. У кожній сім'ї є фотографії, які надовго залишають пам'ять про дорогих людей, про події сімейного життя. Традиція ця дуже важлива. Недарма під час війни чи в інших ситуаціях, коли люди були змушені залишати свої будинки, вони брали із собою лише найцінніші речі та серед них фотографії дорогих людей. «Щоб згадати, якими ми були – загляньте в сімейний альбом» – співається в одній із пісень.

Звучить пісня «Сімейний альбом». Вихователь демонструє вихованцям свій сімейний фотоальбом. Вихованці розповідають про свої альбоми, які є у них удома.

8.Традиція «Зберігання старовинних речей»

Вихователь: У багатьох будинках зберігаються старовинні речі. Людини вже немає, але ми зберігаємо, а речі, що належать їй живуть. Ми їх зберігаємо та бережемо. Це також наші традиції. Чому ми бережемо ці речі? Вони цікаві нам з історичного погляду як предмети старовини, культури, побуту, а й вони дорогі як пам'ять наших рідних. Ми не повинні бути «Іванами, які не пам'ятають спорідненості». Історія речі – історія людини, історія сім'ї, історія народу, історія Батьківщини. Це чудова традиція багатьох сімей.

9.Традиція «Застілля та фірмова страва».

Вихователь: Одна з найпоширеніших російських традицій – традиція застілля. За спільним столом збиралися гості, співали, господарі пригощали їх якоюсь стравою. Кулінарні традиції були на Русі не так на останньому місці. Раніше в пошані були борщ, каша, ріпа, редька, дичина, риба. З ягід – журавлина, морошка, мочена брусниця. З напоїв – пиво, квас. Все тече, все змінюється – змінюються смаки людей, інші страви з'являються на наших столах, стають традиційними.

Вихователь:

Назвіть одну традиційну страву у вашій родині. І уявіть його на фотографії.(Вихованці показують фотографії та розповідають про страву)

10.Традиція «Сімейні свята».

Вихователь: Відзначати сімейні свята– те саме традиція.

Які свята відзначають у вашій родині? Підлітки розповідають, як у їхній родині відзначають свята.

Навіщо потрібні «Сімейні свята»?:

Сім'ї потрібні свята. Нудний і незграбний будинок, де свято бачать тільки по телевізору, де немає потреби час від часу зібратися разом за святковою вечерею, причепуритися - не для гостей, а для себе, своїх дітей, послухати улюблену музику, порадувати близьких подарунками. Сам собою свято не вийде. Не прийде до будинку новорічна ялинка. Не випечеться смачний торт. Не з'являться подарунки - сюрпризи, зроблені своїми руками та бережуть їхнє тепло. Але хіба не варті сімейні свята наших зусиль? Адже натомість ми отримуємо таку радість-почуття, що ми потрібні та близькі один одному, що нам добре разом, що так буде завжди!

Вихованцям потрібно співвіднести картинки та цифри і пояснити, що їх об'єднує.(Річниці весіль)(Додаток)

Так, дуже важливо дотримуватися сімейних традицій, шанувати їх, зберігати, передавати з покоління в покоління, головне вони потрібні, щоб зміцнювати сім'ю, щоб у вас був рідний дім.

Наша група – теж родина. І все, що відбувається в ній, це стосується і стосується кожного з вас. І якщо щось у нас не виходить, не складається, то страждає вся група. Якщо ми десь проявляємо себе з хорошого боку, отримуємо грамоти, завойовуємо місця, то виграє вся група. І мені хочеться, щоб ви переживали і вболівали за свою групу як за одну велику родину.

11.Традиція «Сімейний герб».

Вихователь: З давніх-давен кожна сім'я мала свій сімейний герб. На ньому символами зображалися важливі моментиісторії сім'ї, її традиції та цінності. Я пропоную створити загальний образ сімейного герба.

Для цього вам потрібно подумати яким може бути герб сім'ї?

Як ви його уявляєте?

Які кольори ви внесли б у сімейний герб?

Що може бути у гербі? (можливі відповіді)

Я думаю, що фон сімейного герба має бути блакитним і на цьому фоні голуб. Синій колір і голуб символ миру та дружби. (з'являються блакитний колір та голуб) Я думаю, що в гербі має бути сонце, як символ тепла та світла. (З'являється сонце). Мені здається, що мають бути руки жінки, т.к. вони дуже багато роблять для сім'ї, вони означатимуть материнське тепло, ласку, адже завдяки матері, її рукам у будинку затишно, спокійно, благополучно і мирно.. (з'являються руки). , А пелюстки - це ми, її члени. (з'являється квітка) А мамині руки ніжно тримають цю квітку. – Чудово. А на чому тримається родина? (Сім'я тримається на любові і вірності. - А як їх можна зобразити? вами і вийшов спільний герб сімейний.

Творче завдання.Намалювати герб своєї сім'ї. Виставка робіт

3. Заключна частина.

Рефлексія. Підсумок заняття.

Це близькі та рідні люди.

Тема заняття: "Традиції моєї родини".

Вікова група:13-17 років

Вихователь: Барздун Наталія Сергіївна

Мета заняття: поглибити уявлення вихованців про цінність сім'ї та дотримання добрих традицій, що поєднують рідних та близьких.

Завдання:

Розкрити значення поняття «сімейні традиції» на прикладі працьовитості, гостинності, турботи про близьких, проведення свят та організації спільного відпочинку.

Розвивати навички відповідальної поведінки у сім'ї

Розвиток інтересу до сімейних традицій, свят;

Розвиток творчих здібностей.

Виховання почуття любові до своєї сім'ї, поваги до батьків.

Форми та методи:

1. пізнавальне групове заняттяз елементами ТРВЗ;

2. пояснювально – ілюстративний метод;

3. частково – пошуковий;

4. ігрова діяльність;

5 . оповідання

6. показ ілюстрацій;

7. використання медіа обладнання;

8. використання графічних вправ;

9. групова робота;

10. фізична розминка.

Обладнання:

Медіа обладнання,

Презентація « Сімейні традиції»,

Фонограма пісні «Батьківський дім»,

Фонограма пісні «Під дахом дому твого» (Ю. Антонов),

Ілюстрації церковних книг (Святці)

Альбомні листи, олівці, фломастери, листи формату А3 для складання колажу, ножиці, клей.

Хід заняття.

1.Організаційний момент.

«Коло радості».

Створення позитивної емоційної обстановки на занятті.

Оголошення теми та цілей заняття.

2.Основна частина

п,п

Актуалізація досвіду дітей

Методи та прийоми

Наочність

Традиція «Моє родовід дерево»

  • Виставка «Моє родовід дерево»
  • Гра "А ти мені хто?"

демонстрація

Створення ігрової ситуації.

На альбомних аркушах намальовано родовід дерев дітей.

Традиція «Гордість за своїх предків».

  • Показ скультурних портретів предків-лари, яким вони поклонялися.
  • Розповідь вихованців про своїх предків, якими вони пишаються.

Демонстрації.

Розповідь

Слайди презентації.

Традиція «Трудові династія».

  • Розповідь вихованців про трудові династії в їх сім'ї»
  • Гра «Так-Ні».

Розповідь.

Прийом Так-нітки. Технологія ТРВЗ

Традиція «Називати дітей на честь когось із членів сім'ї»

  • Показ церковних книжок (Святцы), якими давали ім'я дитині
  • розповідь вихованців на честь кого їх було названо.
  • Гра «Продовжи ланцюжок»

Показ ілюстрацій.

Складання оповідання.

Створення ігрової ситуації.

Ілюстрації

Фізхвилинка

Фізична розминка.

Традиція «Проведення відпусток та вільного часу разом»

  • Розповідь вихованцями про те, як вони проводять вільний час усі разом.
  • Упорядкування колажу «Сімейний відпочинок». Робота з груп.

Складання оповідання.

Групова робота

Клей, ножиці, вирізки із журналів, олівці.

Традиція «Складання сімейного альбому».

  • Розповідь вихователя про роль фотографії для людини.
  • Розповідь вихованців про сімейні сімейні фотоальбоми, що зберігаються вдома.

Розповідь

оповідання з демонстрацією.

Демонстрація вихователем свого особистого фотоальбому.

Традиція «Зберігання старовинних речей»

  • Розповідь та показ старовинних речей вихователем на слайдах презентації.

Розповідь та демонстрація

Слайди презентації.

Традиція «Застілля та фірмова страва».

  • Демонстрація фотографій та розповідь вихованців про фірмову сімейну страву

Демонстрація та оповідання

фотографії фірмових страв.

Традиція "Сімейні свята".

  • Розмова про свята, які є традиційними у сім'ї у вихованців.
  • Дидактична вправа « Що означають ці цифри?».

Бесіда

ТРИЗ

Слайди презентації про сімейні свята.

Зображення предметів.

Традиція "Сімейний герб".

  • Складання з дітьми загального герба.
  • Творча робота. Вихованці малюють герб своєї родини.

Виставка робіт

Фронтальна робота

Виконання творчого завдання.

Малювання.

Слайд презентації.

Листи, олівці, фломастери.

3. Заключна частина.

Рефлексія. Підсумок заняття

Отже, хлопці, що найголовніше у житті для кожного з нас? Правильно, сім'я!

Це близькі та рідні люди.

– Це ті люди, яких ми любимо, з кого беремо приклад.

– Це ті люди, про кого ми дбаємо, кому бажаємо добра і щастя.

– Це наші батьки, дідусі, бабусі, сестри та брати.

Ми багато говорили про різні сімейні традиції. Навіщо ж вони потрібні?

Щоб було цікаво, весело, щоб сім'я була міцною, дружною.

Всі разом співають пісню «Батьківський дім».


Тема: Сімейні традиції. 4 клас

Ціль: поглиблювати уявлення учнів про цінність сім'ї та дотримання добрих традицій, що поєднують рідних та близьких

Завдання:

Розкривати значення поняття «сімейні традиції» на прикладі працьовитості, гостинності, турботи до близьких, проведення свят та організації спільного відпочинку

Розвивати навички відповідальної поведінки у сім'ї

Показати необхідність шанобливого ставлення до рідних та близьких.

Обладнання уроку : роздруківки текстів; аркуші формату А3 для складання колажу; малюнки, вирізки на тему уроку, ножиці, клей, маленькі сонечки на кожного учасника, музичний супровідуроку: пісня «Дорога добра».

Хід уроку

Коло радості

Встаньте, візьміться у групі за руки і привітайте одне одного словами:

Доброго ранку людям і птахам!

Доброго ранку усміхненим особам!

Сьогодні ми продовжимо говорити про найважливіше, що є у житті кожної людини. Це його родина.

Вдома вам було задано домашнє завдання – скласти невеликий твір – розповідь про свою сім'ю та її традиції.

(опитування домашнього завдання)

    Що для вас є родина?

    Чому сім'я потрібна людині?

    Ви пишаєтесь своєю родиною? Чому?

На дошці написано слова. Як ви розумієте цей запис?

«Я + Я = щаслива та дружна, надійна та вірна сім'я»

Висновок: У сім'ї все чимось схожі один на одного: обличчям, голосом, поглядом, характером; можуть бути спільні інтереси, захоплення.

У кожній родині є свої традиції. – Що це таке? Давайте розберемося разом.

Традиції – це звичаї, які від старших поколінь до молодшим.

Всім добре відомі такі народні традиції як Сабантою.

Сабантою – традиційне свято мусульман, з національними іграми та частуваннями.

Масляна - свято, що збереглося з давніх часів. Це пустотливе і веселе прощання із зимою та зустріч весни.

Багато народних традицій стали тепер сімейними. А що таке сімейні традиції?

Сімейні традиції – це прийняті в сім'ї правила, які постійно дотримуються дорослих та дітей.

Робота з підручником

Читаємо стор.48-49 оповідання «Про що розповіли хлопці». Дізнаємося, які бувають сімейні традиції.

Яка традиція видається вам найважливішою для згуртування сім'ї?

Поміркуємо разом

У кожній сім'ї існують різні традиції. Я вам дала не великі тексти, давайте, почитаємо їх і пояснимо про якусь сімейну традицію тут йдеться.

Текст 1 – гостинність

Текст 2 – відпочинок на природі

Текст 3 – генеральне прибирання

Текст 4 – турбота один про одного

Розминка

Ви всі любите відпочивати із сім'єю. А я вам пропоную відпочити зараз під час розминки. Слухайте завдання та виконуйте.

Ті, хто має старшого брата, лясніть у долоні

У кого є сестра чи сестричка помахайте над головою рукою

Хто допомагає вдома близьким, лясніть у долоні

У кого в сім'ї живуть свійські тварини, підніміть руки нагору

Плесніть ті, хто дуже любить свою сім'ю

Хлопці, ми сьогодні дуже багато говоримо про сімейні традиції. А тепер давайте поговоримо про свята і традиції нашої держави.

Як ви вважаєте, навіщо люди придумали свята?

Чому нам потрібно знати про свята, які відзначаються з давніх-давен?

Висновок: Народні свята та традиції – це частина історії культури. Тому кожна освічена людина має прагнути знати і свята, і традиції своєї землі, своєї Батьківщини.

Творча робота

Складіть колаж та вгадайте «Що тут за свято?» і вам доведеться розповісти про це свято, що ви знаєте про нього. (Науриз; День Президента)

Хлопці, ми сьогодні говорили про Сім'ю. Сім'я – це наш спільний будинок, отже, і традиції загальні. Чим більше традицій. Тим цікавіше життяу сім'ї.

На сонечках, які лежать, у вас на парті напишіть свої побажання сім'ї.

Текст №1

Приїхав довгоочікуваний гість,

Давно він не був у нашому домі.

Його зустрічати нам довелося

З привітністю, у ввічливому поклоні.

І частування принесли

З гостинністю достархана.

У казані бішпармак вирує

З м'яса жирного барана.

Поки варився наш обід,

Ми гостя дружно вітали,

Він був турботою зігрітий

І ароматною чашкоючаю.

І ось на блюді бішпармак,

Баранина голова димиться.

Традицій знання – не дрібниця,

Мені це в житті знадобиться!

Текст №2

Ми дуже любимо активний відпочинок, тому подорожі на природу – це наша сімейна традиція. Як же чудово прохолодного серпневого ранку вдягнути куртку, чоботи, куртку, взяти в руки палицю, відро і ніж і вирушити в ліс по гриби! Ніколи не знаєш, які гриби та скільки їх збереш. А купання влітку в річці, катання взимку з гірки з батьками наввипередки. Що може бути кращим? Хіба риболовля?

Текст №3

Комусь може здатися смішним, але проводити прибирання у квартирі по суботах – теж наша традиція! Кожен з нас має свої обов'язки, які підходять нам за віком. Кожен зайнятий роботою – мама співає підлогу, брат витирає пил, а я мій посуд і виношу сміття. Ми завжди робимо роботу дружно, з турботою та підтримкою.

Текст №4

Самої важливою традицієюу нашій сім'ї вважається турбота один про одного і допомогу тому, хто її потребує. Недарма кажуть, що друг пізнається у біді. І це так чудово, коли поряд є рідні люди та друзі, здатні допомогти та виручити, надати підтримку у будь-якій ситуації. Нещодавно моїй бабусі потрібно було зробити складну операцію. І буквально за кілька днів родичі зібрали потрібну суму грошей та без вагань віддали її нам. Бабуся вже одужала, і я дуже вдячний своїй великий сім'їза допомогу, підтримку та турботу один про одного.

1. Конкурс "Хто це?"

1) Брат дружини.

2) Брат чоловіка.

3) Сестра чоловіка.

4) Мати дружини.

5) Батько дружини.

6) Мати чоловіка.

7) Батько чоловіка.

8) Дочка брата чи сестри.

9) Брат батька чи матері.

10) Сестра батька чи матері.

2. Робота з прислів'ями.

Пояснити значення прислів'їв:

На що скарб, коли в сім'ї лад.

Вся сім'я разом, і душа дома.

Яблуко від яблуні недалеко падає.

Згідну родину та горе не бере.

Сім'я – грубка: як холодно, всі до неї збираються.

Дружня сім'яі землю перетворює на золото.

У сім'ї любов та порада, так і потреби немає.

Яке з прислів'їв підходить для вашої родини?

Тема: «Що означає бути справжнім другом»
Мета: Допомога дітям розібратися в тому, яким має бути справжній друг.
Завдання:
1. Визначити важливі дружби моральні якостіта сприяти їх формуванню.
2. Сприяти розвитку критичного ставлення до себе; спонукати до аналізу своїх вчинків; прищеплювати навички терпимості та коректності у спілкування з друзями.
3. Виховувати доброзичливість, повагу один до одного.
Хід заняття
I.Організаційний момент.
-Хлопці привіт! Сьогодні у вас незвичайне для вас заняття, тому що його проводитиму я. Сподіваюся на нашу співпрацю. Бачу у вас гарний настрій. Давайте подивіться один на одного, посміхніться та приготуйтеся слухати.
ІІ. Вступне слово вихователя.
(На тлі музики).
Високо-високо у горах жив пастух. Якось у негоду до нього постукали троє.
- Хатина у мене маленька, увійде лише одна. А хто ви? - спитав пастух.
- Ми – дружба, щастя та багатство. Кому відчинити двері - вибирай сам!
Пастух вибрав дружбу. Увійшла дружба, прийшло щастя, з'явилося багатство.
- Хлопці, яка проблема стояла перед пастухом? (кому відчинити двері?)
- Яке рішення він ухвалив? (Відповіді дітей).
- Значить про що ми говоритимемо сьогодні на нашому занятті? (Відповіді дітей)
- І так, сьогодні ми маємо сказати найкращі словапро дружбу, друзів. А почнемо ми нашу розмову з однією із версій виникнення слова друг.
Вірш.
Коли ще ніхто не знав жодного слова-
Ні «здравствуйте», ні «сонце» ні «корова»,
Сусідам стародавня людиназвик
Показувати кулак чи мову
І корчити пики, (що одне й теж),
Але, словом став гортанний звук,
Осмисленіша особа, розумніші руки,
І людина вигадала слово «друг»
Став друга чекати і тужити у розлуці.
Йому дякую за друзів моїх.
Як я жив би, що робив би без них?
Друзів-людей, яких я люблю,
Я ніколи нічим не ображу
-Так, слово друг відомо давно. Дружба – це велика цінність, подарунок долі. Дружба допомагає нам навчатися, працювати, жити. Вона нас робить краще, добрішим, сильнішим. Без друзів людині просто не прожити. Але чи всіх людей, які оточують нас у школі, на вулиці, можна назвати друзями? (Відповіді)
III.Словарная робота « знайомий, приятель, товариш, друг»
- Подивіться на дошці слова. Чи можна сказати, що йдеться про одну й ту саму людину?
-Я прочитаю визначення, а ви здогадайтеся про кого йдеться.
- Про людину, з якою ви просто вітаєтеся на вулиці, у дворі (знайомий)
- Про людину, з якою час від часу обговорюєте деталі матчу, фільм, якісь події ви скажете (приятель)
-Про однокласника, з яким за 8 років з'їли пуд солі, скажіть (товариш)
_ Про людину якій довіряєте свої таємниці, з якою ділите радості та смутку, хвилюєтеся, переживаєте (друг)
IV. Робота на тему.
- Хлопці, давайте визначимо моральні якості справжнього друга. На листочках надруковано якості особистості (на кожній парті один аркуш). Прочитайте їх. Попрацюйте в парах, обговоріть та викресліть ті якості особистості, якими справжній друг володіти не повинен.
Доброзичливість, грубість, брехливість, терплячість, поступливість, чуйність,
байдужість, турботливість, шкідливість, забіякуватість, жадібність, чесність, щедрість,
безкорисливість, заздрість, відповідальність, підлість, егоїзм, хвастощі, ввічливість.
-Тепер перерахуйте, які моральні якості має справжній друг?
(картки з позитивними якостямиприкріплюються на дошку)
- Так, друг повинен мати ці якості. Дружба означає близькість та взаємне тяжіння людей один до одного. Справжній друг краще, ніж будь-хто інший, зрозуміє ваш настрій, ваші переживання, розділить радість і прикрощі, виявить співчуття, у скрутну хвилину втішить і підтримає, надасть безкорисливу допомогу.
_ А як ви розумієте безкорисливу допомогу? (Відповіді дітей).
_ Ти товаришуєш з людиною не тому, що вигідно, а тому, що вона близька до тебе.
Зараз правда, деякі хлопці вибирають собі друга по одязі: хто багато і модно одягається з тим і дружать. Але справжніх друзів вони не знаходять.
V. Проблемна ситуація «Як вибрати друга»
«…У Михайла Андрєєва було два друга: Олег та Денис. Усі жартома називали їх «три
мушкетера». Вони потоваришували ще в першому класі. Вони мали багато спільного:
всі троє збирали моделі автомобілів, утрьох бігали на тренування до басейну,
утрьох вболівали за «Спартак», усі троє були закохані в одне й тугіше дівчисько. Але
у сьомому класі їхня дружба дала тріщину, і Мишко зрозумів, що доведеться вибирати,
з ким дружити: з Олегом чи Денисом?
З Олегом було завжди весело, легко та цікаво. Батьки давали йому гроші на кишенькові витрати, і Олег не вилазив із гральних автоматів. Він завжди кликав із собою Мишку, щедро платив за двох, і навіть частував морозивом у кафе. Іноді вони вдвох вдавалися в «ігровуху» замість школи. І це було прикольно: всі орють на уроках, як негри на плантації, а вони як білі люди, трясуть «однорукого бандита»
Та ще й виграють іноді гроші!
Удома у Олега завжди були найновіші комп'ютерні ігри, останні музичні диски. Але головне, у нього був дуже дорослий модний прикид. Одним
словом, Олег був крутим пацаном, і Мишко намагався наслідувати його у всьому.
Ну, а з Денисом вони зустрічалися тепер рідко. Він продовжував ходити на плавання і говорив тепер тільки про нормативи та про свої спортивні досягнення. У голові в нього було повно всяких планів та цілей. Але що найнеприємніше-постійно критикував Мишку: за прогули, за те, що кинув спорт, за те, що не вміє вибирати друзів. Ось Мишко і подумав, що справді настав час вибирати: або Олег
чи Денис.
Як ви думаєте, якого друга повинен вибирати собі Ведмедик? Хто з них справжній друг, а хто уявний?
Зразкові відповіді дітей:
- Звичайно, треба припинити дружбу з Олегом, нічого хорошого з цього не вийде.
- У Олега батьки багаті, прилаштують його в житті, а Мишкові всього потрібно добиватися своїм розумом.
-Олег поганий друг, він думає тільки про себе, а Денис критикує Мишку, значить хоче
- Потрібно брати приклад із Дениса, він має мету, він самостійна людина.
-Ведмедик легко піддається впливу, тому він повинен вибрати Дениса, який може вплинути на нього.
- Потрібно зберегти дружбу з Олегом, допомога йому позбутися своєї згубної звички.
-Якщо Мишко буде товаришувати з Олегом він може сам стати ігроманом.
-Чи можна назвати цих трьох хлопчиків друзями?
-Дружні якості виявляються у вчинках. Давайте обговоримо запропоновані ситуації, як у них діятиме справжній друг, відповімо на них і сформулюємо правила для справжнього друга.
Учні працюють у групах, представляють свої правила, на дошці скріплюються картки з правилами справжнього друга.
Віра отримала приз на конкурсі читців. Її подруга Маша не підходить до неї та не
Вітає з перемогою, бо сама розраховувала здобути нагороду.
Яку пораду дасте Маші?
Правило. Не заздри другу, умій радіти його успіхам.
Володя навчатися у 8-му класі, а його друг Коля у 6-му класі. Володя вирішив відвідувати заняття в спортивної секціїз волейболу і кличе з собою Колю
Коля не любить цей вид спорту. Володя ображається і каже: «Коли раз ти мені друг, той ти повинен займатися волейболом»
Чи правильно розуміє Володя дружбу?
Як ви запропонуєте, вчинити Володі.
Правило. Поступайся другові.
Петя не зміг розв'язати завдання, Коля дав йому списати.
Як на місці Коли вчинив би справжній друг?
Правило. Допомагай другові, якщо він щось не вміє робити - навчи його.
На думку Наташі, хороша подруга - це подруга, яка у всьому допомагатиме
Наталці, ділитися з нею цукерками, булочками, а якщо потрібно зробити що-небудь
за Наташу, наприклад, забрати клас, обов'язково зробить це.
Для кого вигідна така дружба?
Яку пораду дасте Наташі?
Правило. Справжня дружба безкорислива.
Петя з першого класу товаришує з Альошею, вони разом гуляють, грають, ходять у кіно.
Петя часто називає Альошу «конопушкою», бо на обличчі в Альоші багато ластовиння. Альоші це прізвисько не подобається, але він нічого не каже своєму другові.
Яку ви пораду дасте Альоші?
Яку пораду дасте Петі?
Правило. Будь ввічливий зі своїм другом, не давайте йому прізвиськ і прізвиськ.
Надя та Маша подруги. На перерві дівчатка балувалися, і Надя впустила квітку.
Черговий зробив зауваження Маші. Надя промовчала. Маші було дуже прикро,
але вона промовчала і нічого не сказала подрузі.
Що порадите Наді?
Що порадите Маші?
Правило. Якщо друг у чомусь не правий, скажи йому відразу про це.
Коля та Діма навчаються в одному класі та дружать. Хлопчики гуляли двором на майданчику. Колі мав із собою маркер. Він запропонував Дімі розмалювати дитячий будиночок, адже їх ніхто не бачить.
Що порадите Колі?
Що порадите Дімі?
Правило. Зупини друга, якщо він робить щось погане.
- Хлопці, які ми склали правила для справжнього друга, прочитайте їх.
- Може хтось додасть ще свої правила.
Прислухайтеся хлопці до цих порад. Тоді у вас обов'язково будуть друзі.
Друзі протягом усього життя.
Хлопці ми з вами склали правила для справжнього друга, а тепер скажіть, як ви думаєте, чи легко бути справжнім другом?
Так, хлопці дружба- це не тільки великий дар, а й велика праця. Можна одного знайти, але дуже легко втратити. Багато російських прислів'ях містяться мудрі настанови, у тому як зберегти дружбу. На дошці написано три прислів'я: «Друга мати – себе не шкодувати»
«Друга на гроші не купиш»
«Друг пізнається в біді»
Я описуватиму ситуації, а ви постарайтеся підібрати прислів'я, яке підказує, як поводитися в цій ситуації, і опишіть свої дії.
Ситуація 1
Ви прийшли з тренування і буквально валитеся з ніг від втоми. Але тут дзвонить ваш друг і просить допомогти: йому потрібно віднести до майстерні важкий монітор.
(Допоможу і скажу: «Друга мати – себе не шкодувати»)
Ви грали футбол у дворі. Ваш друг зламав руку. Доведу до дому, викликаю «швидку» і скажу: «Друг пізнається в біді». Ситуація 3
Ваш друг зробив з вами підло, але потім вирішив повернути вашу дружбу, запропонувавши дорогий подарунок. (Подарунок не прийму і скажу: «Друга на гроші не купиш»).
Молодці хлопці, ви дуже добре впоралися з усіма завданнями, а тепер давайте трохи відпочинемо.
VI. Релаксація «Вірний друг»
Сядьте зручніше та закрийте очі. Зробіть глибокий вдих та видих.
Уяви собі, що ти гуляєш невеликою стежкою в лісі. Ти чуєш плескіт води, підходиш до мосту під дрібною спокійною річкою, зупиняєшся посередині моста і дивишся на воду. На її поверхні бачиш свій відбиток.
І раптом ти відчуваєш, що не один. Є ще хтось неподалік, і ти відчуваєш, що його присутність заспокоює тебе. На воді ти бачиш, як поруч із твоїм відображенням з'являється ще одне. Ти відчуваєш, що це хтось, хто дуже добре до тебе ставиться і тебе розуміє. Це може бути доросла людина, а може, це якась тварина чи хтось, що живе у твоїй уяві. Це не важливо, головне-ти відчуваєш, що це твій вірний друг, який давно знає тебе і якому ти можеш довіряти. (30 сек.)
Через якийсь час він починає говорити про тебе, про твоє життя. Твій друг каже тобі, що ти будь-коли можеш прийти до нього знову, коли тобі потрібна буде його допомога, порада чи розуміння.
Тепер подякуй своєму другу за підтримку і попрощайся з ним.
Повільно пройди до маленького мосту. Ще раз поглянь на своє відображення у воді. Ти пам'ятаєш про те, як було приємно, коли ти опинився на цьому мосту не один, як це добре, коли ти маєш людину, якій можна повністю довіряти.
А тепер потягнися, напружи і послаб своє тіло. Повільно розплющ очі.
VII. Самоаналіз та саморефлексія.
- Хлопці відпочили, а тепер давайте кожен з вас подумає і зробить для себе висновок, наскільки він має якості справжнього друга. Ваші відверті записи призначені лише для вас, їх ніхто не дивитиметься. Візьміть листочки, на яких записані протилежні моральні якості. Оцініть себе. Поставте хрестик на шкалі самооцінки ближче до тієї якості, яка у вас більш розвинена.
Брехливість скупість доброзичливість дбайливість ввічливість
Чесність щедрість забіякуватість байдужість грубість
-Погляньте і подумайте, що вам потрібно змінити. Візьміть листочок і напишіть ту якість, яка вам заважає бути справжнім другом. Викинете ці листочки, віритимемо, що ви зможете викоренити в собі те, в чому зізналися тільки собі.
VIII. гра «Чи знаю я свого друга»
-Хлопці напевно серед вас є ті, хто вважає себе друзями (підніміть руки)
Зараз ми дізнаємося, чи добре ви знаєте своїх друзів? Чи ви уважні до них. Чи знаєте, що вони люблять, чим цікавляться, про що мріють?
Бере участь кілька друзів. Я ставитиму запитання. Один із друзів запише відповідь на дошці, потім ми вислухаємо іншого. Ми порівняємо їхні відповіді та зробимо висновок, чи добре вони знають одне одного. (одному з учасників зав'язують очі)
-Який урок у нього коханий?
– На чому він любить кататися?
-Яка пора року у нього улюблена?
-Який вид спорту він любить?
-Що він любить поїсти?
-Ким хоче стати коли зросте?
Якщо відповіді не збігаються порадити більше цікавитись життям один одного.
IX. Підбиття підсумків.
-Хлопці наше заняття добігло кінця. Хочеться вірити, що це заняття змусило вас ще раз задуматися про значущість дружби, про те, якою треба бути людиною.
щоб поряд завжди були друзі. Хочеться почути вашу думку. Як ви вважаєте
Чи корисною була для вас сьогоднішня розмова? Що запам'яталося найбільше?
Зразкові відповіді дітей.
-Корисно було дізнатися, що є уявні друзі. Зрозумів, що й маю таких друзів.
-Корисно було дізнатися ознаки справжньої дружбиЦе дозволить більш строго вибирати друзів.
-Зрозумів, що в мене поки що тільки приятелі, а справжнього друга немає.
-Запам'яталася гра.
Своє заняття мені хотілося б закінчити віршем.
Я хочу побажати вам:
Ніколи не міняйте друзів
Їх не можна розміняти, як монету.
Ви зрозумієте це пізніше-
Ближче за друга на світі немає.
Ніколи не втрачайте друзів
Ту втрату нічим не виміряти
Старий друг не повернеться до тебе.
Новим другом його не заміниш.
І не варто друзів ображати-
Стане раною на серці образа.
Хоч друзі і вміють прощати,
Двері в їхньому серці будуть зачинені.
Дружбу треба берегти завжди,
Це почуття довше століття
Найкращий друг не продасть ніколи,
Просто відданіше немає людини.

Нуртдінова Ліліана Рамісівна

Позаурочне заняття на тему «Сім'я та сімейні традиції»

Говоріть частіше про сім'ю.

«Правильне виховання – це наша щаслива старість; погане виховання – це наше майбутнє горе, це наші сльози, наша вина перед іншими людьми».

Макаренка

Виховання одна із найважливіших компонентів освіти у сфері людини, суспільства, держави. Основними завданнями виховання на етапі розвитку нашого суспільства є: формування в учнів громадянської відповідальності та правової самосвідомості, духовності та культури, ініціативності, самостійності, здатність до успішної соціалізації у суспільстві.

Позаурочна діяльність є складовою навчально-виховного процесу та однією з форм організації вільного часу учнів. Виховання дітей відбувається у будь-який момент їхньої діяльності. Однак найбільш продуктивно це виховання здійснювати у вільний від навчання час.

У житті кожної людини велике значення має сім'я. У сім'ї закладаються основи найважливіших людських якостей. Особливістю сімейного вихованняє те, що діти постійно бачать приклад для наслідування в особі своїх батьків. Цей приклад який завжди буває позитивним, а й негативним. Наслідуючи дорослих, дитина вчиться будувати свої стосунки не лише з родичами, а й з тими, хто перебуває за її межами. Тому дуже важливим є позитивний досвід сімейного виховання.

Мета цього заходу: обмін позитивним досвідом сімейного виховання, поширення його. Воно дозволяє краще пізнати одне одного, допомагає визначити сімейні цінності.

Позаурочне заняття «Сім'я та сімейні традиції».

Цілі:

1. Виховання почуттів, любові та гордості за свою сім'ю, поваги до батьків, розвиток інтересу до історії своєї сім'ї.
2. Формування позитивного відношення, поваги до сімей однокласників
3. Формування уявлень про життєвий ідеал сім'ї.
4. Згуртування класного колективу.

Хід заходу.

1. Організаційний момент.

- Здрастуйте, дорогі хлопці! У нас сьогодні незвичайне заняття. Сьогодні ми говоритимемо про найважливіше у житті кожної людини. Кожен із вас повинен буде виростити квітку. А ось що за квітка, ми зараз дізнаємось.

Подивіться на дошку. Розгадайте ребус.

7-ма

Сім'я.

2. Розмова «Що таке сім'я»

Що таке сім'я? (Варіанти відповідей)

Сьогодні наша розмова піде про сім'ю та про взаємини в ній, про сімейні свята та традиції. Наша сім'я – це найближчі люди, які допоможуть у скрутну хвилину, і будуть радіти твоїм успіхам найбільше на світі.

Слова на дошці.

Як з'явилося слово «родина»?

Колись про нього не чула земля.

Але Єві сказав перед весіллям Адам:

Зараз я тобі сім запитань поставлю:

Хто родить мені діток, богиня моя?

І Єва тихенько відповіла: Я.

Хто сукню зшиє, випрає білизну.

Мене приголубить, прикрасить житло?

Відповідай на запитання моя подруга..?

- "Я, я, я" - Єва мовила - "Я".

Сказала вона знаменитих сім «Я».

І так землі з'явилася сім'я.

Люди, які живуть разом і пов'язані кровною спорідненістю чи шлюбом, називають сім'єю. Сім'я – невелика частина суспільства, в якій людина набуває перших знань та вмінь. Основа сім'ї – це любов, повага та увага один до одного.

Дуже багато гарних рядків можна знайти про сім'ю. Але мені захотілося познайомити вас із наступними рядками. Вірш заздалегідь по рядках лунає дітям. Читають напам'ять.

  1. Сім'я – це щастя, кохання та удача,

Сім'я – це влітку подорожі на дачу.

  1. Сім'я – це свято, сімейні дати,

Подарунки, покупки, приємні витрати.

  1. Народження дітей, перший крок, перший белькіт,

Мрії про хороше, хвилювання та трепет.

  1. Сім'я – це праця, один про одного турбота,

Сім'я – це багато домашньої роботи.

  1. Сім'я – це важливо!

Сім'я – це складно!

  1. Завжди будьте разом, любов бережіть,
  1. Хочу, щоб про нас говорили друзі:

Яка гарна Ваша родина!

Ви назвали 7 важливих рядків. Подумайте. В якому рядку ви змогли розглянути свою сім'ю.

(Називають рядки з вірша)

А хто хоче, щоб усі ці рядки були про вашу родину.

У якому рядку йдеться, що одна людина жити щасливо не може.

Але ж щасливо жити одному неможливо!

Чому так кажуть?

Скажіть, а 2 людини – це сім'я.

Є таке поняття -багатодітна сім'я

Сім'я з Воронезької області, відзначена в Книзі рекордів Гіннеса, як найбільша родина Росії. У ній 20 своїх дітей. Це родина Шишкіних.

Ще одна багатодітна родина.

Миколаєви - Тетяна Євгенівна та Сергій Іванович.

– Президент Росії Володимир Путін підписав указ про нагородження Тетяни Ніколаєвої орденом Пошани. Нагороду присуджено за виховання 27 дітей. Незабаром виповниться рівно 21 рік відколи Миколаєви - Тетяна Євгенівна та Сергій Іванович - взяли в сім'ю перших п'ятьох сиріт.

Сім'я - це цілий світ, окремий всесвіт, у якому є свій статут, свої правила та звичаї. Заради своєї сім'ї людина здатна гори згорнути. А як же приємно усвідомлювати, що сім'я, яку ми створюємо і плекаємо найщасливіша і найміцніша, найнезалежніша і дружніша.

3. Розмова про традиції.

Чи всі сім'ї однакові? (ні)

– Сім'ї усі різні. А що вони відрізняються? Звичайно, своїми звичками, укладом, звичаями, атмосферою, кількістю, національністю, відносинами, традиціями. Традиціями, що передаються з покоління до покоління.

Слова "сімейні традиції" зазвичай викликають у людей асоціації зі старовинними пологами, великими сім'ями, деякими жорстко встановленими правилами та дивними звичаями. Насправді сімейні традиції - це все те, чого люди дотримуються у колі своєї родини, яких би розмірів вона не була. Якщо у вас заведено щодня перед сном читати дитині книги, а в неділю ви всією сім'єю виїжджаєте на природу, значить, ви зберігаєте та дотримуєтеся традиції вашої родини. Вони можуть виражатися у звичаях, речах, святкуваннях пам'ятних датта багато в чому іншому.

Сімейні традиції зближують усіх близьких рідних, робить сім'ю сім'єю, а не просто спільнотою родичів по крові. Крім того, сімейні традиції та ритуали дозволяють дитині відчувати стабільність життєвого укладу: "за будь-якої погоди" у вашій родині відбудеться те, що заведено; дають йому почуття впевненості у навколишньому світі та захищеності;

Подивіться. Що то за гра. Пазли. (Виготовляються з будь-якої журнальної сторінки, на якій зображено сім'ю. Листок розрізають)

Нам потрібно розбитись на маленькі групи. (по 4 особи)

Як тільки ви зберете пазл, подумайте, про яку сімейну традицію тут йдеться. Назвіть її та розкажіть про неї.

(прогулянки з сім'єю, відвідування театрів, спорт, сімейні свята, виїзд за місто, похід за ягодами або за грибами). Пазли приклеюють на листочок, вивішують на дошку.

4. Поговоримо про стосунки у сім'ї.

Подивіться свої столи. На них дуже багато пелюсток. Виберіть пелюстки, які на вашу думку показують, яке відношення має бути в сім'ї між членами сім'ї.

Назвіть їх: д ружні, заздрісні, довірливі, грубі, терплячі, злопам'ятні, справедливі, люблячі, шанобливі, добрі, безкорисливі, погані, лагідні….

Виберіть 7 найважливіших на ваш погляд понять.

Давайте з'єднаємо ці пелюстки. У вас вийшла квітка. Приклеюють пелюстки. Домальовують квітку.

Скажіть, якщо відірвати хоча б один пелюстка, що станеться з квіткою. (Він буде не повним, не дуже гарним).

Кожна команда отримує жовтий листочок.

Прочитайте запитання. Відповісти має кожен. Не повторюйте.

  1. Що потрібно зробити, щоб стосунки були дружніми (слухатися батьків, не кричати один на одного…)
  2. Хто в сім'ї повинен поступатися і чому? (молодші завжди поступаються старшим ....)
  3. Якому пелюстку підійде прислів'я «У сім'ї згідно, так йде справа чудово».
  4. Хто в сім'ї повинен допомагати (всі один одному)
  5. Як виявляється повага у сімейних стосунках?

Фізхвилинка

Давайте зробимо один велике коло. По колу під музику передаємо м'ячик. Як тільки музика зупинитися, потрібно швидко перерахувати імена всіх членів сім'ї та назвати, чим вони люблять найбільше займатися. Починає вчитель.

Ось скільки нового ми дізналися один про одного. Сідайте на місця.

  1. Робота з прислів'ями

Прочитайте прислів'я.

Сім'я сильна, коли над нею один дах.

Про яку якість сім'ї йдеться? Про силу.

Про фізичну силу? Коли так кажуть?

(Сім'я дружна, все роблять спільно)

Чи буває багато дахів у будинку? (ні)

Що можуть означати слова:коли над нею дах один.

(Коли у сім'ї одна мета, спільні поглядиі роблять все спільно)

Спробуйте і ви правильно скласти прислів'я.

Конверти зі словами. Якщо використовується інтерактивна дошка, можна дати завдання з'єднати дві половинки.

  • У сім'ї і каша густіша.
  • Сімейна згода найдорожча.
  • Земля без води мертва, людина без сім'ї – пустоцвіт.
  • У родину, де лад, щастя дорогу не забуває.
  • Вся сім'я разом, і душа дома.
  • Дерево тримається корінням, а людина – родиною.
  • Разом тісно, ​​а нарізно нудно.
  1. Підсумок

Які висновки ви зробили із сьогоднішнього заняття.

Які традиції вам сподобалися найбільше?

Подумайте, чого не вистачає у вашій родині?

Подивіться на квітку, яка вийшла у вас. Пам'ятайте, що і від вас залежить, які стосунки будуть складатися у вашій родині.

Хлопці, а давайте на наступному занятті поговоримогенеалогічне дерево.

Я попрошу всіх поцікавитися у своїх батьків про своїх бабусь та дідусів. Дізнайтесь, як їх звали. Скільки дітей мали. А ми спробуємо розібратися, що це за дерево.

Разом тісно, ​​а нарізно нудно. Коли повернетеся додому, обов'язково скажіть, як ви скучили за рідними.


Цілі та завдання заняття:

  • Показати, що кожна сім'я пов'язана з минулими традиціями своїх предків.
  • Розвивати інтерес до історії своєї сім'ї, сімейних традицій, родоводу.
  • Створювати сприятливе середовище усвідомлення учнями та його батьками унікальності, неповторності кожної сім'ї.
  • Виховувати почуття згуртованості учнів та їхніх батьків, бабусь та дідусів на основі загального інтересу до історії сім'ї, до її генеалогії.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Заняття "Сімейні традиції".

Цілі та завдання:

  1. Показати, що кожна сім'я пов'язана з минулими традиціями своїх предків.
  2. Розвивати інтерес до історії своєї сім'ї, сімейних традицій, родоводу.
  3. Створювати сприятливе середовище усвідомлення учнями та його батьками унікальності, неповторності кожної сім'ї.
  4. Виховувати почуття згуртованості учнів та їхніх батьків, бабусь та дідусів на основі загального інтересу до історії сім'ї, до її генеалогії.

Хід заняття

1. Вступне слово

Здрастуйте, хлопці. Я сподіваюся, що сьогодні на занятті ви прийшли з гарним настроєм. Давайте поділимося один з одним посмішками. Усміхніться мені, посміхніться один одному.

2. Ребус

Діти, відгадайте ребус "7Я".

Згадаймо, що таке сім'я? (Це група близьких родичів, які живуть разом).

А кого ми називаємо близькими родичами? (людей, у яких спільні батьки, бабусі та дідусі, прабабусі та прадіди)

Сім'я буває маленькою та великою. У сім'ї можуть жити кілька поколінь. Як ви це знаєте? (Покоління – це родичі близького віку, наприклад, старше покоління- бабусі та дідусі, середнє покоління - батьки, молодше покоління - діти, онуки бабусь та дідусів).

А у кого з вас у сім'ї проживає кілька поколінь?

Яка сім'я називається багатодітною? (у якій 3 та більше дітей).

Майже кожна людина має й інших родичів. Хто це? (це рідні дядьки та тітки, двоюрідні братита сестри).

Кожна людина має ім'я, по батькові, прізвище.

Що ім'я? Звук, упущений випадково,

У якому немає сенсу, ні значення?

Звісно, ​​ні! І в іменах є таємниця.

І таїнство є імена.

Імена дітям обирають батьки. Ви мали розпитати батьків, чому вас так назвали, і спробувати з'ясувати, що означає ваше ім'я (кілька відповідей дітей).

Виявляється, у нашій групі найпоширеніше ім'я серед дівчаток – Анастасія.

Хлопці, ви знаєте, що по-батькові присвоюється людині на ім'я батька, а прізвище передається від батьків дітям.

3. Розповідь про родовід своєї сім'ї.

Хлопці, ви заздалегідь отримали завдання скласти родовід своєї родини. Як бачимо, багато хто з вас із цим завданням впорався. Шукати своє коріння, знати своїх предків дуже важливо, тому що без минулого немає майбутнього.

4. Робота у групах. Складання прислів'їв про сім'ю.

Хлопці, а зараз вам завдання в групах - поєднати прислів'я про сім'ю, що розсипалися, і потім прочитати їх (роздати кожній групі набір прислів'їв).

5. Фізкультхвилинка

6.Традиції вашої родини

Так, хлопці, "батьки", "Батьківщина", "рід" - однокорінні слова. Ці святі слова допомагають нам зрозуміти і полюбити рідна мова, рідну природу, традиції рідного народу та традиції своєї родини. Продовжуючи нашу тему сім'ї, ми сьогодні детальніше поговоримо про сімейні традиції (слайд 8).

Розбір поняття "традиція"

Але є й сімейні традиції.

До сімейних традицій можна віднести і кохану сімейну гру, і традиційна улюблена страва сім'ї, і читання казок на ніч.

Які з цих традицій є у вашій родині?

Говорячи про традиції, можна згадати традиційні народні свята. У нашому класі навчаються хлопці різних національностей: татари, башкири, росіяни, чуваші. Кожен народ має свої народні традиції. У мусульман є свої традиційні свята - це Сабантуй, Навруз

Як тісно все переплелось у нашій країні! Сабантуй святкують скрізь, і в Росії та за кордоном, якщо там проживають татари чи башкири.

Хлопці, а хто з вас їздив із батьками на сабантуй? А хто це часто робить?

Значить, це можна назвати сімейною традицією?

На Русі з давніх часів святкують Масляну.

У кого з вас вдома на Масляну бабусі чи мами печуть млинці? Значить, це теж народна традиція.

Загальна народна традиція – зустріч Нового року.

Сімейні традиції - це плоди спільної праці дорослих та дітей. Ці плоди можна порівняти із плодами яблуні. У кожного з вас на парті яблучко, на якому ви вдома напишете про традиції своєї сім'ї, а наступного уроку ми ці яблучка приклеїмо до нашого дерева – символу роду.

Діти, а чи зберігаються у вашому будинку старовинні фотографії, речі? Чи любите ви їх розглядати? Крім сімейних традицій, існують ще й сімейні реліквії.

7. Розповідь про сімейні реліквії.

Зараз ми послухаємо розповідь Єгорова Андрія про його прадіда, який був учасником Великої Вітчизняної війни. Цю розповідь він почув від своєї бабусі, працюючи над родоводом сім'ї. Старовинні фотографії, медалі, листи дбайливо зберігаються у його сім'ї та є сімейними реліквіями (оповідання учня, показ фотографії, медалі свого прадіда, сімейної реліквії – національної чуваської прикраси).

7. Підсумок уроку. Рефлексія.

Тож сьогодні ми продовжили розмову про сім'ю.

Що ви сьогодні впізнали такого, чого не знали раніше?

Що було вам цікаво на уроці?

Чи захотілося вам дізнатися якомога більше про свої сімейні традиції та реліквії?

Так, хлопці. Кожній людині дуже дорога своя сім'я, свій будинок. І де ми не були, ми завжди пам'ятаємо про нього, він притягує нас своїм теплом. Будинок - це не тільки дах над головою: це найближчі тобі люди.