Розділи: початкова школа

ЦІЛІ УРОКУ:

  1. Закріпити знання учнів про правопис поєднань ЖІ та ШІ;
  2. Відпрацьовувати вміння безпомилково писати слова з цими поєднаннями;
  3. Працювати над розвитком орфографічної пильності, уваги, логічного мислення, пам'яті;
  4. Сприяти розвитку мови учнів, спостережливості, вмінню чітко висловлювати свої думки.
  5. Виховувати стійкий пізнавальний інтересдо предмета, акуратність у роботі.

ОБЛАДНАННЯ: магнітна дошка, підручник, лист із загадками, плакат-"каток", "сніжинки", плакат - "кучугур", словник - "сніжинка", магнітофон.

Хід уроку

l. Opг.момент (самовизначення до діяльності.)

(Під музику вчитель читає вірш)

Зашуміла, розгулялася
У полі негода;
Накрилася білим снігом
Гладкий шлях.
Білим снігом накрилася,
Не залишилося сліду;
Піднявся пил і завірюха,
Не видно й снігу.

  • Яка пора року описується у вірші? (Правильно, зима).
  • Ось до нас у гості і прийшла сьогодні зима,
  • Хоч і прийшла вона до нас не з сонечком і гарною морозною погодою, а з хуртовиною, завірюхами та сильними морозами (чи холодними дощами), можемо ми сказати, що це погана погода?
  • Ні, тому що природа не має поганої погоди.
  • І щоб пом'якшити зиму та покращити погоду, нам потрібно виконати всі завдання, які вона підготувала для нас.

Ви готові?

ІІ. Актуалізація знань та фіксація утруднення в діяльності.

1.Чистописання.

  • Закружляла хуртовина. Вдарив мороз і на склі залишив візерунки. Давайте намагатимемося їх написати, але спочатку уважно подивимося на них.
  • Які ж літери там сховалися?
  • А які звуки вони означають? (Парні приголосні за дзвінкістю/глухістю)
  • Чим вони схожі? Що у них спільного?
  • Яке буквосполучення складає з'єднання елементів?
  • Чому це Ш та І? (Ш – складається з 3х похилих ліній із закругленням внизу, а І – із 2х)
  • Повіяв сильний вітер і перемішав слова з літерами.
  • Знайдіть ці слова.

2. Словникова робота

  • Напишіть слова. (Коментований лист).
  • Що спільного у цих словах? (Сут., Неодуш., Жи, ши)
  • Яке слово зайве? (Машина).
  • За якою ознакою? (3 склади, ши)
  • Де в цьому слові є помилконебезпечні місця?
  • Чи можна його перевірити? (Ні, це словникове слово).
  • Підберіть однокореневі слова. (Машинка, машиніст, машинне масло), (Це слова близькі за значенням, з однаковим коренем)
  • Поставте наголос, підкресліть букву ненаголошеного звуку.
  • Складіть речення, використовуючи слова машина, калюжі, лижі. Що таке речення?
  • Наприклад: Сьогодні вранці замерзли калюжі.

  • Підкресліть підлягає і присудок. Яка ця пропозиція щодо мети висловлювання?
  • Діти, подивіться на слова, з яких ми складали речення, і скажіть, яка загальна орфограма зустрічається у цих словах?
  • Хто згадає, що таке орфограма?
  • (Якщо звукова форма слова не збігається з літерною, то в цьому слові є орфограма)

    ІІІ. Постановка навчальної задачі

    • А як ви думаєте, над якою орфограмою ми сьогодні працюватимемо? (ЖИ та ШИ пиши з літерою І)
    • Чому ЖІ та ШІ пишемо з літерою І?
    • На це питання ми маємо спробувати сьогодні відповісти.

    IV. "Відкриття" дітьми нового знання.

    • Придумайте слово, що складається з однієї мови, з цією орфограмою.
    • Зробимо звукобуквенний аналіз слова ЖИЛ

    ЖИТЛО – 3 літери

    /жил/-1 склад, 3 зв.

    /ж/– согл., тб, зв,парн, обозн.-“же”

    /и/– гол., уд., обозн.-“і”

    /л/ – согл., тв.,сонор., непарн., позна-“ель”

    • Чому ж ми тут пишемо І? Адже в цьому слові 1 слог., ударний, чуємо І, значить і пишемо И? (Ні, будемо писати І...). Правильно.

    А ось раніше, хлопці, Ж і Ш були м'якими, а потім, у 13 ст. сталося затвердження шиплячих звуків Ж і Ш, слова стали вимовлятися інакше /ЖИЛ/, а написання збереглося колишнім - з літерою І.

    • Орфограми у російській мові мають своє позначення.
    • Давайте з вами згадаємо, як ми позначатимемо цю орфограму.

    (І - Однією рисою, т.к. це орфограма; Ж, Ш - Двома рисами, т.к.це умова вибору)

    • Чому
    • після цих букв пишеться І?

    V. Первинне закріплення

    .

    Знайте твердо жи і ши

    З літерою ізавжди пиши:

    Миші, їжачки, вужі

    Лижі, калюжі, очерети.

    • Хто був уважним, відповість мені на запитання: “Які слова я прочитала зі сполученнями жиі ши?”

    Фіз. хвилинка (для очей)

    • Наступне завдання підготувала зима та сховала його у кучугуру.

    Плакат з ЖІ та ШІ

  • Назвіть слова із поєднанням ЖІ та ШІ.
  • А тепер запишіть: 1в.– 3 слова із ЖИ
  • 2в.– 3 слова з ШІ

    • При цьому ви повинні пам'ятати: "ЖИ, ШИ пишемо з І"
    • Підкресліть поєднання з ЖІ та ШИ (зробити взаємоперевірку)
    • Хто зробив все правильно?
    • То як же пишуться поєднання ЖІ та ШІ?

    6. Робота з текстом. Розвиток мовлення.

    • Діти, подивіться, до нас надійшов лист.
    • Від кого листа, на вашу думку?

    (від зими).

    У листі – загадки.

    Сніг на полях,
    Лід на річках,
    Завірюха гуляє…
    Коли це буває?

    і мій).

    Чудовий художник
    Біля віконця побував,
    Відгадайте, хлопці,
    Хто розмалював?

    (Моро з ).

    Прозорий, як скло,
    А не вставити у вікно.
    Рибам зиму жити тепло:
    Дах – товсте скло.

    (Ле д ).

    Тихо, тихо він іде,
    Білий і кудлатий.
    Ми розчистили його
    На подвір'ї лопатою.

    (Сні г ).

    Колючий клубочок
    Під ялинкою лежить.
    Захочеш помацати-
    В мить втече.

    (Їжаки до ).

    Дві курносі подружки
    Не відстали один від одного.
    Обидві по снігу біжать,
    Обидві пісеньки співають.
    Обидві стрічки на снігу
    Залишають на бігу.
    Під підлогою таяться,
    Котів бояться.

    (Миша і ).

    - Який ще буває сніг?

    (Пу ши стій)

    • Молодці, хлопці, всі загадки відгадали та пояснили правопис орфограм.
    • А тепер складіть гарну розповідь про зиму, використовуючи ці слова.
    • Що при цьому ми маємо пам'ятати?

    (Про що ми говоритимемо, спираючись на опорні слова, і з якою метою.)

    Говоритимемо про зиму.

    Ціль: розповідь має вийти красивою, яскравою, емоційною.

    Наприклад: Настала зима. Вдарив мороз. Випав білий сніг і вкрив землю пухнастою ковдрою. Під снігом у нірці спить їжачок. Діти весело катаються на санчатах та лижах. Добре взимку!

  • Назвіть пропозицію, в якій зустрілося слово із поєднанням ЖІ, ШІ.
  • Запишіть його та поясніть усі орфограми. Виділіть основу пропозиції (самостійно).
  • Фіз. хвилинка:

    Я називатиму слова з ЖІ та ШІ, якщо почуєте слова

    з ЖІ – присідайте;

    з ШІ – вставайте;

    без ЖІ та ШІ – плескайте в долоні.

    Калюжі, машина, моржі, мороз, шини, жираф, шишка, хуртовина, лижі, миші.

    • Діти, ви сказали, що річки покриваються льодом.
    • А які забави можна зробити на льоду?
    • Як потрібно поводитися на льоду?
    • Ось і нам зима приготувала ковзанку із завданнями.
    • Нам потрібно знайти правильний слід та скласти слова.

    • А тепер знайдіть: 3складні слова, 2складні слова.
    • Як дізналися, СКІЛЬКИ СЛОГІВ ? (Скільки в слові голосних звуків, стільки та складів)
    • Чому ж ЖІ та ШІ пишемо з буквою І
    • ?

    VII. Рефлексивна діяльність.

    А тепер дайте відповідь:

    • Хто із вас задоволений своєю роботою на уроці?
    • Хто незадоволений собою на уроці?
    • Які завдання, виконані на уроці, здалися вам найцікавішими?
    • Які з них були виконані швидко і не спричинили труднощів?
    • Що виявилося вам найбільш складним?
    • Молодці, хлопці.
    • А ось нашій зимі все сподобалося. Вона стала добрішою, і скоро випаде багато снігу, можна буде кататися на санках, ковзанах та лижах.

    І ми побачимо, що
    Стануть зірочки паморочитися
    І на землю все лягати.
    Ні, не зірки, а пушинки,
    Не пушинки, а... (сніжинки)

    • А ще зима нам зробила подарунок і принесла такі сніжинки. А одна з них незвичайна. Це сніжинка – словничок. Сюди нам потрібно записати слова із поєднанням ЖІ та ШІ. (Зі зворотного боку дошки наклеєні сніжинки, а між ними словничок – у вигляді сніжинки).

    VIII. Домашнє завдання.

    Скласти на окремому листочку в клітинку кросворди на тему “ЖИ та ШІ пиши з І” (можна використати слова, які нам сьогодні зустрічалися).

    Правопис ЖИ-ШИ, ЧА-ЩА і ЧУ-ЩУ - одне з найперших правил, що вивчаються в початковій школіз російської мови. Незважаючи на те, що правило дуже просте і з нього навіть немає винятків, діти все-таки припускаються помилок у написанні таких слів. Щоб відпрацювати та довести до автоматизму написання цих буквосполучень, знадобляться тексти для диктантів та контрольного списування на цій сторінці. Диктанти підійдуть як учням наприкінці 1 класу, і у другому класі при закріпленні теми.

    Диктанти на ЖИ, ШІ

    ЖИ, ШИ пиши з літерою І. Наприклад: малюки, сніжинка.

    Ось шипшина. Гарні запашні квіти! Біля квітів шипи. (8)

    Біля річки очерету. Гарні очерети! там пухнасті малюкикаченята. (9)

    У Сергія Шишкіна олівці. У Льоші Жирова машинка. Гарні подарунки! (10)

    У нас живуть їжачок та миші. Їжачок шипить. Наші малюки чекають на каші на вечерю. (14)

    Льоша лежить на сіні. Сіно запашно. Літають стрижі. У Льоші ягоди шипшини. (12)

    У дядька Сашка шило. Він шив жилети для Миші та Даші. Хороші наші жилети! (14)

    Біля будинку Маші та Даші грають малюки. Ми товаришуємо з ними. Наші діти раді. (14)

    У Яші живе їжачок. Поклади їжачку каші в ковшик. Їжачок біжить. Він поспішає на вечерю. (15)

    У Гоші за ширмою живуть миші. Жирний кіт погано вартує житло. Він усе лежить. (14)

    Зима. Ми біжимо вулицею. Ми тремтімо від холоду. Дахи будинків у снігу. Сніг пухнастий. (15)

    Дахи житлових будинків схожі на столи. Там лежить пухнастий сніг. А сніжинки все падають. (14)

    Старші хлопці принесли малюкам їжачка. Їжачок біжить і шарудить папером. Малюки грають з їжачком. (14)

    Що за дитинчата? Вони мешкають у лісі. У дітей ноги великої довжини. Великі та широкі вуха. Це лосята. (19)

    Милі діти! Пишіть у зошиті чисто. Отримуйте хороші оцінки. Не поспішайте з відповідями. Живіть дружно. Дорожіть дружбою. (17)

    Тиша у лісі. У Глаші та Даші широкі лижі. Лижі добре їдуть. Сніг шарудить. Вершини сосен пухнасті. На них сніжинки. (20)

    У Михайла та Сашка Жижіних канікули. Вони житимуть у тітки Даші та бабусі Маші. Діти допоможуть їм сушити і ворушити сіно. (22)

    Моржата від народження лежать на голому льоду. Але вони не хворіють. Мами годують їх жирним молоком. За місяць дитинчата важчає вп'ятеро. (23)

    Птахи висиджують яйця. А гадюки народжують живих дитинчат. Цим змійкам лише один день. Але малюки вже вміють шипіти і дуже отруйні! (21)

    Наші діти вийшли з лісу. У Наташі рижики. У Миші запашні ягоди. У Даші запашні конвалії. Хто це поспішає? Яка тварина шарудить і біжить? Це їжачок! Бережіться, пухнасті миші! (29)

    Над галявиною кружляє чижик. Він сідає на широку стежку. Біжить рудий кіт. Бачить чижика. Підтискає вуха. Ховається у конвалії. Лежить і чекає. Потім стрибає. Але помиляється. Чижик живий. Він летить. (30)

    Біля широкого ставка жили пухнасті миші. Весною миші поспішили на гору. Прийшли на вершину. Там жила лисиця. Вона була рада, що прийшли миші. Які гарні жирні миші! У лисиці буде шикарна вечеря! (31)

    На наших ділянках живуть їжаки та руді білки. Ось широкою стежкою біжить їжачок. Він поспішає в притулку. Їжачок сидить у шипшині і шипить. А он пухнасте білченя скаче через запашні конвалії. (32)

    Нарвали – це великі дельфіни. Живуть вони у льодах. У нарвалів великі бивні. Тварина може продовбати своїм бивнем дуже міцний лід. Так нарвав дихає. (23)

    Тварини зібралися навколо великої калюжі. Жираф нюхає конвалії. Шимпанзе кидає у воду шишки. Миші збирають опале листя. Ось біжить їжачок. Він живе далеко. Заєць підтискає вуха. Чапля ховається в очереті. (30)

    Тиша. Падає пухнастий сніг. Сніжинки летять, як пушинки. Дахи наших будинків побіліли. Діти раді снігу. Собака Пушинка лежить біля будки. Наша Пушинка служить людям. Вона стереже подвір'я. (27)

    На вершині гори лежить скарб. Поруч живе рудий дракон. Він стереже скарб. У дракона великі лапи та пухнастий хвіст. Принц вирішив здолати дракона. Прийшов зі зброєю. Дракон втече. (28)

    Носороги – найбільші тварини. Зброя носорога - ріг на носі та міцні копитці. Це допомагає носорогу вижити. Сплять вони на животі чи боці. Ці тварини довго живуть. (26)

    Карлсон живе на даху. Малюк товаришує з Карлсоном. Малюк на даху в друга. Дах широкий. З даху далеко видно. Унизу багато машин. Ідуть перехожі. Незабаром вечеря. Карлсон спускає Маля з даху. (31)

    Живе барс високо у горах. Мати маленьких борсят утеплює лігво своєю пухнастою шерстю. Шерсть вона вириває у себе на животі. Молоко у барсів жирне. Воно вп'ятеро жирніше за молоко корови. Діти смокчуть його і не замерзають. (37)

    Диктанти на ЧА-ЩА

    Ч А, ЩА пиши з літерою А. Наприклад: їжа, чай.

    Ось гай. Тріщать сороки. У галки кричать галчата. У грака – грачата. У зайчихи пищать зайченята. (15)

    Ми пішли за щавлем. Набігла хмара. Частіше зашуміло. Їли захиталися. Часто застукали краплі дощу. Ми помчали додому. (16)

    Журчать струмки. Сонце висвітлює землю. Зеленіє гай. Маша бачила грака. Тріщать сороки. Зустрічай весну! (14)

    Тепло. У зайців з'явилися зайченята. У вовків – вовченята. У дроздів пищать дроздята. З'явилися галчасті, шкварчаті. Гаряча пора. (17)

    Ми прощаємось із зимою. Чи не тріщать морози. Ми зустрічаємо весну. Незабаром запищають галчаста та шкварчата. (15)

    На площі стоїть вартовий у шинелі. Поруч сидить вівчарка. На дощатому даху кричать галчасті. Вівчарка почала бурчати. (17)

    Найчастіше гнізда птахів схожі на чайну філіжанку. Вони сплетені з гілочок. Часто гнізда утеплені пухом. (16)

    Коля зустрічав Світлану на площі. По небу пливла хмара. Хмара бентежила Колю. Він не має плаща. (16)

    Дощ почав стукати по дощатому даху. Вітер хитає гілки. У гнізді пищать галчаста. (13)

    Полярні крачки сміливо захищають свої гнізда від білого ведмедя. Сміливці не лише голосно кричать. Птахи часто хапають бідолаху за хвіст та за вуха. (23)

    Учні часто гуляють площею. Там стоїть вартовий. Він стоїть довго – дві години. Йому холодно. Він у рукавичках, але без плаща. Хлопці кричать, тріскотять, як галчата. Вартовий не звертає уваги. (30)

    У вівчарки народилися щенята. Вони гарчать. Зараз мама їх годуватиме. Щенята мовчать, смокчуть молоко. Молоко – це їхня їжа. Ми прийшли подивитися щенят. Вівчарка зауважує нас. Вона починає бурчати. (29)

    Частота лісу. На галявині грають вовченята. Вони гарчать, пищать. Вовчиця часто поглядає на них. Вона зауважує все. Вона чує, що частіше кричать птахи. Вовченята припиняють грати і тікають за мамою. (31)

    На небі зловісна хмара. Крольчата помічають її. Вони пищать, кричать. За годину може початися дощ. Крольчата біжать додому. Темрява згущується. По даху стукають перші краплі. Дощ обіцяє бути довгим. (29)

    У лісі стоїть дача. У ньому живе старий дід. Його часто відвідують онуки. Він зустрічає їх, садить за стіл. Вони разом п'ють чай. Потім онуки прощаються з дідом. Вони обіцяють приходити частіше. (32)

    Ми часто ходимо до лісу. Там тріщать коники. Один тріщав дуже голосно. Ми цілу годину слухали скрипаля. Чудовий артист! Ми попрощалися зі скрипалями. Коли ми поверталися, набігла хмара. Ми помчали додому. (31)

    Ми гуляємо лісом уже годину. З нами наша вівчарка. Ліс почав згущуватися. Це хащі. Час повертатися. Ми переходимо струмок дощатим містком. Ось гай, а за нею наша дача. (30)

    Диктанти на ЧУ, ЩУ

    ЧУ, ЩУ пиши з літерою У. Наприклад: панчоха, щука.

    Я вирішую завдання. Я шукаю відповіді. Потім я вивчаю правило. (10)

    Я прийшов у чужий дім, Я хочу увійти та стукаю. Мене чує пес. (13)

    Я тягну опудало на город. Я вирощу овочі. Вони будуть диво як гарні. (13)

    Я тягну щуку з води. Я радий цьому чудовиську. Я хочу зварити юшку. Щука мружить очі. (16)

    Я хочу знайти чавунок. Я шукаю в комірчині. Я кручу його в руках і тягну до хати. (17)

    Птахи несуть яйця. Риби метають ікру. З ікринок з'являються мальки. Щуки, лящі та соми метають ікру навесні. (17)

    Їжа - маленька пташка. Носик у неї шильцем. Дивлюся – дива! Їжа танцює вальс. Вона кружляє ялиною і робить чудові стрибки. Це пищухін вальс. (23)

    Замурзане опудало жило в чавунці в комірчині. Його очі висвітлювали жахливу темряву. Що за диво? Це чудовисько чи дивак? Звати його Чущук. На щупальцях химерні панчохи. Якось Чущук відчув біду. Він поплив річкою Щурі. (35)

    Я хочу зловити велику щуку. Закидаю вудку, сідаю на чурбан. Сиджу, мовчу. Відчуваю, щука клює. Я її тягну. Коли витягну – схоплю її. Ось ще трохи! Я кричу від радості. (29)

    Ми пішли на пляж. Раптом ми побачили хмару. Мій брат Сашко примружився. Вітер хлюпає. У морі кидаються хвилі. Вони схожі на чудовиська. У небі блищать блискавки. Я хочу додому. (29)

    Їжа песців - риби та птиці. Де ховають видобуток песці? Пісці їжу зберігають у вічній мерзлоті. Вони кладуть видобуток у нору. Довго лежить їжа в такому чудовому холодильнику. (27)

    У королівстві сталося диво. З'явилося страшне чудовисько. Має величезні щупальця. Принц знайшов у комірчині кольчугу. Вийшов на бій. Ось і чудовисько. Примружився принц. Випустив чудову стрілу. Немає більше страшної чудовиська. (31)

    Вовки нишпорять, їжу шукають. Хто тут чужинець? Вовки чують видобуток. Заєць відчуває небезпеку. У зайця чудові ноги та чуйні вушка. Він побіг у гай. Біжить, не чує ніг. Вбіг у нашу комірку. Забруднений об чавунок. Став замурзаний. (37)

    Ми зловили щуку. Налили у чавунок води. Трохи посолили. Буде юшка! Наша вівчарка відчула рибу. Має гарне чуття. Закінчуються дрова. Я шукаю ще й притягну їх. Потім почищу картоплю. (30)

    Я зустрів лицаря у кольчузі. Він чужинець. Я хочу запросити його до себе. Нехай живе. Він дивак. Зайшов у комірчину і сидить. Я мовчу. Тяжко жити на чужині. (28)

    Я тягну щуку з річки. Я чистю рибу. Я хочу зварити юшку. Я кладу щуку в чавунок і ставлю в печурку. Моя вівчарка Чуня чує запах чудової юшки. За годину я витягну чавунок. Юшка диво як гарна. (37)

    У Яші Чукіна жило щеня Чубрик. Чубрик побачив городнє опудало. Малюк трохи злякався чудовиська. Цуценя примружилося. Який щуплий дивак! Яке диво природи! (22)

    Я хочу посадити овочі. Візьму в комірчині лопату. Кожному овочу я знаходжу місце. Притягну лійку з водою. На городі поставлю опудало. Вирощу моркву, петрушку, кріп. Почастую друзів. (27)

    Повторення матеріалу

    У річці хлюпаються йоржі і щучата. Я впіймав жирну щуку. Я вже годину тягну її з води. Боюся, що випущу. (20)

    Ми пішли в хащі. Ось їжаки. Ось миші. Замурзана хмара закрила небо. Блищать блискавки. Я плачу. (16)

    Мама почала варити вечерю. До щам потрібні щавель та капуста. Я тягну свіжий качан із комори. (16)

    Маша має дачу. Там у комірчині живуть миші. Маша часто їх чує. Миші чуйні. (15)

    У діда чудові руки! Він пошив шикарний жилет. А ось чоботи зі шкіри. Гарні чоботи! Я сам їх чищу. (19)

    Ми частіше. Ось її мешканці. Тріщать дрозди. Кричать іволги. Скачуть сороки. Бурчать їжачки. Стукають дятли. Усі тварини шукають собі їжу. (21)

    У нас у комірчині живе пухнастий кіт. Він годинами лежить на дощатому даху. Я пригощу кота жирною щукою. (18)

    У нас живуть кроленята. Пухнасті малюки пищать і кричать. Я хочу покласти їм продовольство у чашку. (16)

    Я шукаю дачу Михайла Щукіна. Ділянка вартує вівчарка. Я стукаю і кричу. Мишко біжить до мене. (16)

    Тріщать морози. Найчастіше тиша. Але стукають дятли. Вони шукають собі харчі під корою. (14)

    Ми йдемо в хащі. Цвітуть запашні конвалії. Стрижі тягнуть у гніздо траву. Пищать пухнасті миші. Їх ловлять їжачки. (18)

    У Сашка та Мишка гарний улов. Вони зловили щуку та ляща. На вечерю у нас чудова юшка. (17)

    У нашому годиннику лопнула пружина. Годинник примружив око. Він лагодить годинник. Ось диво! Годинник стукає. Не дають нудьгувати. (18)

    Частота зачарована взимку. Пухнасті сніги схожі на лебідий пух. Чудове життя в цей час у лісі. (16)

    Жирафи - найвищі з тварин, що живуть на Землі. Маленька голова увінчана невеликими ріжками. Її прикрашають карі очіта вузькі вуха. Вовна коротка. На ній темні плямихимерної форми. Жирафи – жителі рівнин. Пагорбів вони уникають. (34)

    Я хочу погодувати кроленят. Боляче вони щуплі. Вони живуть у мене на ділянці у дощатому сараї. Я шукаю на городі велику качан. Тягну його кролятам. Малята пищать. Вони чують їжу. (30)

    Хворих риб чистять рибки-чистильники. Очищають їх плавці від струпів, від рачків та від шматочків шкіри. У великих риб чистять навіть рот та зуби. Живі зубні щітки! На них терпляче чекає ціла черга риб. Рибки підставляють своєму лікареві боки і широко роззявляють роти. (42)

    Олень - велика тварина на сильних ногахта з високо піднятою головою. Голова увінчана гарними рогами. У молодих тварин роги маленькі. Молоді роги на дотик м'які та теплуваті. Їх легко зашкодити. Живуть олені невеликими стадами. (34)

    Шиплять сердиті змії. Маленькі шиплять трохи чутно. У великих шипіння голосніше. Дуже голосно шипить гадюка з Африки. Її навіть звуть - гадюка, що шумить. А гримуча змія гримить своїм брязкальцем на хвості. Ще змії цокотять, тріщать і пищать. Ці звуки вони видають за допомогою своїх лусочок. (44)

    Лосиха кидає проти ворогів своїх розвідників. Це очі, вуха та ніздрі. Очі зловили рух. Вуха вловили шерех. Ніздрі відчули запах. Тепер розвідникам відпочивати. А ногам треба попрацювати! (27)

    Дід вартує башта. У нього мешкають великі вівчарки. Внучата часто відвідують діда. Сьогодні вони обіцяли бути на вечерю. Дід варить у чавунці юшку з щуки. (25)

    Для зміни шкіри змії шукають зручні місця. Це може бути купа каміння або купа хмизу. Часто в таких місцях багато зміїної шкіри - виповзків". Такі ділянки називають зміїними роздягальнями. (28)

    По небу пливе хмара. Вовченята пищать. Інші гарчать. Вони вже великі. Чуйна вовчиця мружиться на небо. Вона відчуває грозу і підтискає вуха. Замурзане вовченя почало бурчати. Брати відповідають йому. (29)

    На баштані живуть великі вівчарки. Їм треба стерегти башта. Не пускати чужих на ділянку. Дощата будка стоїть на майданчику перед житловим будинком. Ось іде перехожий. Собаки гарчать. (27)

    У мене є свіжий качан капусти. Я шукаю щавля. Хочу за вечерею пригощати друзів щами з чавунку. Навколо лежить багато шишок. Шурхіт запашна трава. Не треба мацати шипшину! -Витягну з долоні шип, А ось щавель! Яке щастя! (37)

    На Чукотці живе чудова рибка. Чотири місяці на рік вона плаває у крижаній воді північних озер. А потім на вісім місяців вмерзає в озерний лід. Влітку лід тане. Рибка оживає і знову плаває. (33)

    Ось хащі лісу. Наші хлопці будують там курені. Я тягну великі гілки. Хочу покласти їх на дахи. Тепер там лежить багато гілок. Житло готове. Піду шукаю майданчик для вогнище. (29)

    У тварин є багато різних сигналів. Цими сигналами вони багато повідомляють один одного. Летять над полем ворони і каркають. Раптом одна з них каркнула трохи інакше. Це ворона помітила видобуток і вирішила сповістити зграю. Є й сигнали про небезпеку. Почує їхня зграя, підніметься і полетить. (44)

    Під корою дерева оселилися дрібні комахи. Хто вони? Слимаки їдять листя та гриби. У суху погоду вони ховаються у тріщини на корі. Під корою живуть стоножки. Вони вилазять ночами і шукають комах. Мокриці ховаються у сирих місцях під корою. (40)

    Ворони багато знають і передчують. За ними можна безпомилково визначити погоду. Ховають ворони дзьоб у пір'я плеча, сідають на верхівки дерев – мороз міцнішає. Розсідаються по нижньому суччю, притискаються до землі - не уникнути сильного вітру. (32)

    Природа буває живою та неживою. Нежива природа- це сонце, вода, каміння. Жива природа – це все живе. Все те, що дихає, відчуває, харчується. До живої природи ми належимо людини, тварин, рослини. Тварини – це звірі, птахи, риби, комахи. (33)

    Ми часто відвідували знайоме гніздечко. Пташки до нас незабаром звикли. На початку літа з блакитних яєчок вилупилися пухнасті пташенята. А біля гніздечка валялися сухі шкаралупки. Пташки прилітали годувати пташенят і нас зовсім не боялися. (34)

    Для виготовлення чаю з чайного куща збирають листя. Для кращого чаю потрібне наймолодше і м'яке листя. Довгі роки цим займалися жінки. Вони повільно просувалися між рядами кущів і несли на спині великі корзини. Наразі створено спеціальні машини. Вони збирають набагато більше листя. (43)

    Ретельно зібране листя чаю сушать і піддають спеціальній обробці. Для надання листям запаху їх ароматизують. Тому чай у магазинах так відрізняється за запахом. Ще чаєм ми часто називаємо суміш листя різних рослин. Дуже смачний і корисний чай із м'ятою. (39)

    Кільчаста нерпа - найдрібніший вид тюленів, що зустрічається в Арктиці. Ці тварини ведуть мандрівний спосіб життя. Улюблена їжа кільчастої нерпи – риба сайка. Ці риби часто рухаються великими зграями вздовж узбережжя. Кільчаста нерпа внесена до Червоної книги і підлягає охороні. (39)

    Моржі живуть у морях Північного Льодовитого океану. Це дуже великі тварини. На вигляд моржі незграбні. Але вони можуть бути дуже спритними. Моржі шукають собі поживу на дні моря. Їхня їжа - рачки, черв'яки. Моржі часто влаштовують лежбища на крижинах. (38)

    1. У нас живуть їжачок та миші. Їжачок шипить. Наші малюки чекають на каші на вечерю. (14)

    2. Ось шипшина. Гарні запашні квіти! Біля квітів шипи. (8)

    3. У дядька Сашка шило. Він шив жилети для Миші та Даші. Хороші наші жилети! (14)

    4. Дахи житлових будинків схожі на столи. Там лежить пухнастий сніг. А сніжинки все падають. (14)

    5. У Яші живе їжачок. Поклади їжачку каші в ковшик. Їжачок біжить. Він поспішає на вечерю. (15)

    6. У Гоші за ширмою живуть миші. Жирний кіт погано вартує житло. Він усе лежить. (14)

    7. Біля річки очерету. Гарні очерети! Там пухнасті малюки каченята. (9)

    8. Льоша лежить на сіні. Сіно запашно. Літають стрижі. У Льоші ягоди шипшини. (12)

    9. Милі малюки! Пишіть у зошиті чисто. Отримуйте хороші оцінки. Не поспішайте з відповідями. Живіть дружно. Дорожіть дружбою. (17)

    10. Птахи висиджують яйця. А гадюки народжують живих дитинчат. Цим змійкам лише один день. Але малюки вже вміють шипіти і дуже отруйні! (21)

    11. Наші малюки вийшли із лісу. У Наташі рижики. У Миші запашні ягоди. У Даші запашні конвалії. Хто це поспішає? Яка тварина шарудить і біжить? Це їжачок! Бережіться, пухнасті миші! (29)

    12. Над галявою паморочиться чижик. Він сідає на широку стежку. Біжить рудий кіт. Бачить чижика. Підтискає вуха. Ховається у конвалії. Лежить і чекає. Потім стрибає. Але помиляється. Чижик живий. Він летить. (30)

    13. Біля широкого ставка жили пухнасті миші. Весною миші поспішили на гору. Прийшли на вершину. Там жила лисиця. Вона була рада, що прийшли миші. Які гарні жирні миші! У лисиці буде шикарна вечеря! (31)

    14. Старші хлопці принесли малюкам їжачка. Їжачок біжить і шарудить папером. Малюки грають з їжачком. (14)

    15. У Михайла та Сашка Жижіних канікули. Вони житимуть у тітки Даші та бабусі Маші. Діти допоможуть їм сушити і ворушити сіно. (22)

    16. Тиша у лісі. У Глаші та Даші широкі лижі. Лижі добре їдуть. Сніг шарудить. Вершини сосен пухнасті. На них сніжинки. (20)

    17. На наших ділянках живуть їжаки та руді білки. Ось широкою стежкою біжить їжачок. Він поспішає у притулок. Їжачок сидить у шипшині і шипить. А он пухнасте білченя скаче через запашні конвалії. (32)

    18. Нарвали – це великі дельфіни. Живуть вони у льодах. У нарвалів великі бивні. Тварина може продовбати своїм бивнем дуже міцний лід. Так нарвав дихає. (23)

    19. Зима. Ми біжимо вулицею. Ми тремтімо від холоду. Дахи будинків у снігу. Сніг пухнастий. (15)

    20. Біля будинку Маші та Даші грають малюки. Ми товаришуємо з ними. Наші діти раді. (14)

    21. У Сергія Шишина олівці. У Льоші Жирова машинка. Гарні подарунки! (10)

    22. Що за дитинчата? Вони мешкають у лісі. У дітей ноги великої довжини. Великі та широкі вуха. Це лосята. (19)

    23. Тварини зібралися навколо великої калюжі. Жираф нюхає конвалії. Шимпанзе кидає у воду шишки. Миші збирають опале листя. Ось біжить їжачок. Він живе далеко. Заєць підтискає вуха. Чапля ховається в очереті. (30)

    24. Тиша. Падає пухнастий сніг. Сніжинки летять, як пушинки. Дахи наших будинків побіліли. Діти раді снігу. Собака Пушинка лежить біля будки. Наша Пушинка служить людям. Вона стереже подвір'я. (27)

    25. На вершині гори лежить скарб. Поруч живе рудий дракон. Він стереже скарб. У дракона великі лапи та пухнастий хвіст. Принц вирішив здолати дракона. Прийшов зі зброєю. Дракон втече. (28)

    26. Носороги – найбільші тварини. Зброя носорога - ріг на носі та міцні копитці. Це допомагає носорогу вижити. Сплять вони на животі чи боці. Ці тварини довго живуть. (26)

    27. Живе барс високо у горах. Мати маленьких борсят утеплює лігво своєю пухнастою шерстю. Шерсть вона вириває у себе на животі. Молоко у барсів жирне. Воно вп'ятеро жирніше за молоко корови. Діти смокчуть його і не замерзають. (37)

    28. Моржата від народження лежать на голому льоду. Але вони не хворіють. Мами годують їх жирним молоком. За місяць дитинчата важчає вп'ятеро. (23)

    29. Карлсон живе на даху. Малюк товаришує з Карлсоном. Малюк на даху в друга. Дах широкий. З даху далеко видно. Унизу багато машин. Ідуть перехожі. Незабаром вечеря. Карлсон спускає Маля з даху. (31)

    1. У нас живуть їжачок та миші. Їжачок шипить. Наші малюки чекають на каші на вечерю. (14)

    2. Ось шипшина. Гарні запашні квіти! Біля квітів шипи. (8)

    3. У дядька Сашка шило. Він шив жилети для Миші та Даші. Хороші наші жилети! (14)

    4. Дахи житлових будинків схожі на столи. Там лежить пухнастий сніг. А сніжинки все падають. (14)

    5. У Яші живе їжачок. Поклади їжачку каші в ковшик. Їжачок біжить. Він поспішає на вечерю. (15)

    6. У Гоші за ширмою живуть миші. Жирний кіт погано вартує житло. Він усе лежить. (14)

    7. Біля річки очерету. Гарні очерети! Там пухнасті малюки каченята. (9)

    8. Льоша лежить на сіні. Сіно запашно. Літають стрижі. У Льоші ягоди шипшини. (12)

    9. Милі малюки! Пишіть у зошиті чисто. Отримуйте хороші оцінки. Не поспішайте з відповідями. Живіть дружно. Дорожіть дружбою. (17)

    10. Птахи висиджують яйця. А гадюки народжують живих дитинчат. Цим змійкам лише один день. Але малюки вже вміють шипіти і дуже отруйні! (21)

    11. Наші малюки вийшли із лісу. У Наташі рижики. У Миші запашні ягоди. У Даші запашні конвалії. Хто це поспішає? Яка тварина шарудить і біжить? Це їжачок! Бережіться, пухнасті миші! (29)

    12. Над галявою паморочиться чижик. Він сідає на широку стежку. Біжить рудий кіт. Бачить чижика. Підтискає вуха. Ховається у конвалії. Лежить і чекає. Потім стрибає. Але помиляється. Чижик живий. Він летить. (30)

    13. Біля широкого ставка жили пухнасті миші. Весною миші поспішили на гору. Прийшли на вершину. Там жила лисиця. Вона була рада, що прийшли миші. Які гарні жирні миші! У лисиці буде шикарна вечеря! (31)

    14. Старші хлопці принесли малюкам їжачка. Їжачок біжить і шарудить папером. Малюки грають з їжачком. (14)

    15. У Михайла та Сашка Жижіних канікули. Вони житимуть у тітки Даші та бабусі Маші. Діти допоможуть їм сушити і ворушити сіно. (22)

    16. Тиша у лісі. У Глаші та Даші широкі лижі. Лижі добре їдуть. Сніг шарудить. Вершини сосен пухнасті. На них сніжинки. (20)

    17. На наших ділянках живуть їжаки та руді білки. Ось широкою стежкою біжить їжачок. Він поспішає у притулок. Їжачок сидить у шипшині і шипить. А он пухнасте білченя скаче через запашні конвалії. (32)



    18. Нарвали – це великі дельфіни. Живуть вони у льодах. У нарвалів великі бивні. Тварина може продовбати своїм бивнем дуже міцний лід. Так нарвав дихає. (23)

    19. Зима. Ми біжимо вулицею. Ми тремтімо від холоду. Дахи будинків у снігу. Сніг пухнастий. (15)

    20. Біля будинку Маші та Даші грають малюки. Ми товаришуємо з ними. Наші діти раді. (14)

    21. У Сергія Шишина олівці. У Льоші Жирова машинка. Гарні подарунки! (10)

    22. Що за дитинчата? Вони мешкають у лісі. У дітей ноги великої довжини. Великі та широкі вуха. Це лосята. (19)

    23. Тварини зібралися навколо великої калюжі. Жираф нюхає конвалії. Шимпанзе кидає у воду шишки. Миші збирають опале листя. Ось біжить їжачок. Він живе далеко. Заєць підтискає вуха. Чапля ховається в очереті. (30)

    24). Тиша. Падає пухнастий сніг. Сніжинки летять, як пушинки. Дахи наших будинків побіліли. Діти раді снігу. Собака Пушинка лежить біля будки. Наша Пушинка служить людям. Вона стереже подвір'я. (27)

    25. На вершині гори лежить скарб. Поруч живе рудий дракон. Він стереже скарб. У дракона великі лапи та пухнастий хвіст. Принц вирішив здолати дракона. Прийшов зі зброєю. Дракон втече. (28)

    26. Носороги – найбільші тварини. Зброя носорога - ріг на носі та міцні копитці. Це допомагає носорогу вижити. Сплять вони на животі чи боці. Ці тварини довго живуть. (26)

    27. Живе барс високо у горах. Мати маленьких борсят утеплює лігво своєю пухнастою шерстю. Шерсть вона вириває у себе на животі. Молоко у барсів жирне. Воно вп'ятеро жирніше за молоко корови. Діти смокчуть його і не замерзають. (37)

    28. Моржата від народження лежать на голому льоду. Але вони не хворіють. Мами годують їх жирним молоком. За місяць дитинчата важчає вп'ятеро. (23)

    29. Карлсон живе на даху. Малюк товаришує з Карлсоном. Малюк на даху в друга. Дах широкий. З даху далеко видно. Унизу багато машин. Ідуть перехожі. Незабаром вечеря. Карлсон спускає Маля з даху. (31)

    Слова з поєднаннями ЧА, ЩА

    1. Ось гай. Тріщать сороки. У галки кричать галчата. У грака – грачата. У зайчихи пищать зайченята. (15)

    2. Ми пішли за щавлем. Набігла хмара. Частіше зашуміло. Їли захиталися. Часто застукали краплі дощу. Ми помчали додому. (16)

    3. Журчать струмки. Сонце висвітлює землю. Зеленіє гай. Маша бачила грака. Тріщать сороки. Зустрічай весну! (14)

    4. Тепло. У зайців з'явилися зайченята. У вовків – вовченята. У дроздів пищать дроздята. З'явилися галчасті, шкварчаті. Гаряча пора. (17)

    5. Ми прощаємось із зимою. Чи не тріщать морози. Ми зустрічаємо весну. Незабаром запищають галчаста та шкварчата. (15)

    6. На площі стоїть вартовий у шинелі. Поруч сидить вівчарка. На дощатому даху кричать галчасті. Вівчарка почала бурчати. (17)

    7. Найчастіше гнізда птахів схожі на чайну філіжанку. Вони сплетені з гілочок. Часто гнізда утеплені пухом. (16)

    8. Коля зустрічав Світлану на площі. По небу пливла хмара. Хмара бентежила Колю. Він не має плаща. (16)

    9. Дощ почав стукати по дощатому даху. Вітер хитає гілки. У гнізді пищать галчаста. (13)

    11. Полярні крачки сміливо захищають свої гнізда від білого ведмедя. Сміливці не лише голосно кричать. Птахи часто хапають бідолаху за хвіст та за вуха. (23)

    12. Учні часто гуляють площею. Там стоїть вартовий. Він стоїть довго – дві години. Йому холодно. Він у рукавичках, але без плаща. Хлопці кричать, тріскотять, як галчата. Вартовий не звертає уваги. (30)

    13. У вівчарки народилися щенята. Вони гарчать. Зараз мама їх годуватиме. Щенята мовчать смокчуть молоко. Молоко – це їхня їжа. М прийшли подивитися щенят. Вівчарка зауважує нас. Вона починає бурчати. (29)

    14. Частота лісу. На галявині грають вовченята. Вони! гарчать, пищать. Вовчиця часто поглядає на них. Вона зауважує все. Вона чує, що частіше кричать птахи. Вовченята припиняють грати і тікають за мамою. (31)

    15. На небі зловісна хмара. Крольчата помічають її. Вони пищать, кричать. Через годину може йти дощ. Крольчата біжать додому. Темрява згущується. По даху стукають перші краплі. Дощ обіцяє бути довгим. (29)

    16. У лісі стоїть дача. У ньому живе старий дід. Його часто відвідують онуки. Він зустрічає їх, садить за стіл. Вони разом п'ють чай. Потім онуки прощаються з дідом. Вони обіцяють приходити частіше. (32)

    17. Ми часто ходимо до лісу. Там тріщать коники. Один тріщав дуже голосно. Ми цілу годину слухали скрипаля. Чудовий артист! Ми попрощалися зі скрипалями. Коли ми поверталися, набігла хмара. Ми помчали додому. (31)

    18. Ми гуляємо лісом уже годину. З нами наша вівчарка. Ліс почав згущуватися. Це хащі. Час повертатися. Ми переходимо струмок дощатим містком. Ось гай, а за нею наша дача. (30)

    Слова з поєднаннями ЧУ, ЩУ

    ЧУ, ЩУ пиши з літерою У.

    1. Я вирішую завдання. Я шукаю відповіді. Потім я вивчаю правило. (10)

    2. Я прийшов у чужий дім. Я хочу увійти і стукаю. Мене чує пес. (13)

    3. Я тягну опудало на город. Я вирощу овочі. Вони будуть диво як гарні. (13)

    4. Я тягну щуку з води. Я радий цьому чудовиську. Я хочу зварити юшку. Щука мружить очі. (16)

    5. Я хочу знайти чавунок. Я шукаю в комірчині. Я кручу його в руках і тягну до хати. (17)

    6. Їжа - маленька пташка. Носик у неї шильцем. Дивлюся – дива! Їжа танцює вальс. Вона кружляє ялиною і робить чудові стрибки. Це пищухін вальс. (23)

    7. Замурзане опудало жило в чавунці в комірчині. Його очі висвітлювали жахливу темряву. Що за диво? Це чудовисько чи дивак? Звати його Чущук. На щупальцях химерні панчохи. Якось Чущук відчув біду. Він поплив річкою Щурі. (35)

    8. Птахи несуть яйця. Риби метають ікру. З ікринок з'являються мальки. Щуки, лящі соми кидають ікру навесні. (17)

    9. Я хочу зловити велику щуку. Закидаючи вудку, сідаю на цурбан. Сиджу, мовчу. Відчуваю, щука клює. Я її тягну. Коли ви тягну – схоплю її. Ось ще трохи! Я кричу від радості. (29)

    10. Ми пішли на пляж. Раптом ми побачили хмару, Мій брат Сашко примружився. Вітер хлюпає. У морі кидаються хвилі. Вони схожі на чудовиська. У небі блищать блискавки. Я хочу додому. (29)

    11. Їжа песців - риби та птиці. Де ховають видобуток песці? Пісці їжу зберігають у вічній мерзлоті. Вони кладуть видобуток у нору. Довго лежить їжа в такому чудовому холодильнику. (27)

    12. У королівстві сталося диво. З'явилося страшне чудовисько. Має величезні щупальця. Принц знайшов у комірчині кольчугу. Вийшов на бій. Ось і чудовисько. Примружився принц. Випустив чудову стрілу. Немає більше страшної чудовиська. (31)

    13. Вовки нишпорять, їжу шукають. Хто тут чужинець? Вовки чують видобуток. Заєць відчуває небезпеку. У зайця чудові ноги та чуйні вушка. Він побіг у гай. Біжить, не чує ніг. Вбіг у нашу комірку. Забруднений об чавунок. Став замурзаний. (37)

    14. Ми зловили щуку. Налили у чавунок води. Трохи посолили. Буде юшка! Наша вівчарка відчула рибу. Має гарне чуття. Закінчуються дрова. Я шукаю ще й притягну їх. Потім почищу картоплю. (30)

    15. Я зустрів лицаря в кольчузі. Він чужинець. Я хочу запросити його до себе. Нехай живе. Він дивак. Зайшов у комірчину і сидить. Я мовчу. Тяжко жити на чужині. (28)

    16. Я тягну щуку з річки. Я чистю рибу. Я хочу зварити юшку. Я кладу щуку в чавунок і ставлю в печурку. Моя вівчарка Чуня чує запах чудової юшки. За годину я витягну чавунок. Юшка диво як гарна. (37)

    17. У Яші Чукіна жило щеня Чубрик. Чубрик побачив городнє опудало. Малюк трохи злякався чудовиська. Цуценя примружилося. Який щуплий дивак! Яке диво природи! (22)

    18. Я хочу посадити овочі. Візьму в комірчині лопату. Кожному овочу я знаходжу місце. Притягну лійку з водою. На городі поставлю опудало. Вирощу моркву, петрушку, кріп. Почастую друзів. (27)